Pianina cyfrowe Roland HP601 i HP603 z klawiaturą PHA-50

0

Tytuł może nie sugeruje czegoś nadzwyczajnego, ale po głębszym przyjrzeniu się nowym pianinom Rolanda, od razu rzucają się w oczy wykonanie, brzmienie i PHA-50, czyli klawiatura bliższa ideałowi niż nigdy wcześniej.

O pianinach Rolanda można by pisać bez przerwy. Piękne wykonanie i najwyższe parametry brzmieniowe to główne argumenty serii HP.
W ostatnim czasie firma Roland wypuściła na rynek dwa, bardzo zbliżone do siebie instrumenty. Na pierwszy rzut oka niemal bliźniaczo podobne, okazują się różne i skierowane do dwóch innych grup odbiorców.

Roland HP601

To instrument, którego walory brzmieniowe przypadną do gustu nawet wymagającym pianistom. Silnik SuperNATURAL Piano wydaje się być jednym z najefektywniejszych na rynku w ostatnich latach. I mimo, iż konkurencja nie śpi, Roland wciąż udoskonala swoje dzieło i udostępnia je w niedrogich lecz bardzo dobrych instrumentach klawiszowych.
HP601 generuje dźwięk poprzez dwa 12 cm speakery oraz dwa głośniki główne o mocy 14 W każdy. Wytwarzając ciśnienie akustyczne do 104 dB należy uznać, że jest wystarczająco głośnym instrumentem do domu i studia nagraniowego.
Rolanda HP601 wyposażono również w nowoczesne technologie, i tutaj warto wspomnieć o łączności bluetooth® dzięki której będziemy w stanie połączyć się z najpopularniejszymi aplikacjami i flagowymi produktami Rolanda, czyli Piano Partner 2 i Piano Designer.

Roland HP601 to pełnoprawny i autonomiczny instrument, który otrzymujemy wraz z pełną obudową i trzema pedałami nożnymi. Roland w tym przypadku nie idzie na jakiekolwiek ustępstwa i wyposaża instrument w jedną z najlepszych na rynku, pełnowymiarową klawiaturę PHA-50. Ale o niej przeczytacie w dalszej części artykułu.

Roland HP603

Mimo, że jest instrumentem na pierwszy rzut oka podobnym do HP601, to jednak oferuje więcej aniżeli jego brat “prawie bliźniak”. Jedną z cech, która wyróżnia HP603 jest nagłośnienie, którym łechce nasze uszy. Wyposażony w dwa bliźniaczo podobne 12 cm speakery w górnej części instrumentu i dwa głośniki główne o mocy 30 W każdy, jest instrumentem dużo głośniejszym. Jednak nie w samej głośności drzemie jego odmienność. Dzięki zastosowaniu takiego połączenia głośników, Roland HP603 wyziera z siebie głębię dźwięku zbliżoną do prawdziwych walorów akustycznego fortepianu. Roland wyraźnie wskazuje, że moc brzmieniowa HP603 przywodzi na myśl jedyne porównanie, którym właśnie jest fortepian, nie pianino.

Podobnie jak HP601, instrument pochwalić się może zaimplementowanymi technologiami ułatwiającymi życie i twórczość muzykom. Jedną z nich jest oczywiście łączność bluetooth® i tym samym dostęp do aplikacji Rolanda, które można darmowo pobrać z internetu.
Całość dopina ta sama, pełnowymiarowa klawiatura PHA-50.

Klawiatura młoteczkowa PHA-50

Niegdyś, aby kupić instrument z klawiaturą młoteczkową z prawdziwego zdarzenia, trzeba było zapłacić krocie. Bardzo droga technologia wytwarzania elementów klawiatury oraz patenty chroniące ją przed podróbkami na szczęście dziś mogą cieszyć nasze uszy w dużo tańszych instrumentach.
PHA-50 generowała niegdyś kwoty tak wysokie, że instrument wyposażony w tę klawiaturę kosztował conajmniej kilkanaście tysięcy złotych.
Co w niej więc takiego niesamowitego?
Przede wszystkim reakcja klawisza na docisk i rzeczywiste wrażenia z gry, żywcem wzięte z instrumentów akustycznych.
Skok klawiszy jest tak wyregulowany, by pianista nie odczuwał dyskomfortu z gry i świadomości tworzenia na instrumencie elektronicznym. Każdy klawisz PHA-50 doważono oklejając drewnem. Konstrukcja mechanizmu zaś jest niemal identyczna do tej, którą znamy z instrumentów akustycznych. Zasadę działania świetnie pokazuje powyższy film.

Cóż, Roland HP601 i HP603 to instrumenty wymagające sporej dawki pieniędzy. Kosztujące w okolicach 8000 PLN instrumenty, oferują jednak wrażenia z gry tak realne i zbliżone do instrumentów akustycznych, że cena ta wydaje się być ułamkiem tej, którą przyszło by nam zapłacić za pełnowymiarowe pianino lub tym bardziej fortepian.

Więcej informacji znajdziecie na polskiej stronie producenta MODEL HP601 www.pl.rolandeasteurope.com/601 oraz MODEL HP603 www.pl.rolandeasteurope.com/603

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here