KAWAI ES110: pozbywamy się zbędnych kilogramów

0

Od premiery przenośnego pianina cyfrowego Kawai ES110 minął już ponad rok. Nowy instrument typu stage piano, przyjął się na rynku bardzo dobrze o czym świadczy jego wybór przez wielu klawiszowców. Co zatem oferuje? Postanowiliśmy zebrać garść najważniejszych informacji…

Waga! To pierwsza różnica względem poprzednika ES100. Jednak wynika ona z najważniejszego elementu czyli klawiatury. Absolutnie nie oznacza, że jest gorsza. Jest po prostu inna, a dla wielu może nawet lepsza. Jak czytamy w różnych testach jest ona bardziej naturalna w odczuciu i szybsza co powinno zdecydowanie ułatwić komfort gry. Zastosowany mechanizm to Responsive Hammer Compact Action (RH-C). Jest to oczywiście pełna 88-klawiszowa klawiatura ważona, wykonana z dobrej jakości plastiku.

Co równie istotne, możemy zmieniać także czułość klawiatury: Light, Normal, Heavy. Możemy ją też całkowicie wyłączyć!

Za brzmienia instrumentu odpowiada zastosowana technologia Harmonic Imaging™ (HI), dostarczająca najwyższej jakości brzmienia zaczerpnięte z akustycznego fortepianu Kawai EX. W sumie mamy 19 brzmień z czego 8 to brzmienia fortepianów. Dodatkowo próbki elektrycznego piana, organ, smyczków itp. Nie jest tego dużo ale z pewnością wystarczająco do zastosowań, do których został stworzony. Brzmienia możemy ze sobą łączyć, zmieniać proporcje natężenia, dodawać wbudowane efekt pogłosu: Room, Small Hall, Concert Hall, Off, a także możliwość modelowania brzmień fortepianu przez dodanie efektów Damper Resonance, Voicing, Fall-Back Noise i Damper Noise.

Lubicie grać gęsto? Nie ma problemu. Instrument oferuje polifonię na pozimie 192 dźwięków, czyli możecie być pewni, że macie spory zapas.

Na pokładzie znajdziemy oczywiście wbudowane głośniki, wszystkie potrzebne gniazda: Kawai ES110 dysponuje złączami MIDI (IN/OUT), dzięki którym bez problemu podłączysz się do innych urządzeń czy instrumentów muzycznych. Ponadto w modelu znajdują się wyjścia liniowe (L/Mono, R), umożliwiające podłączenie do zewnętrznego systemu głośnikowego czy rejestratora audio. Ponadto  w modelu dostępne są aż dwa złącza słuchawkowe (duży jack), dzięki czemu podczas gry w słuchawkach Twoje dokonania możesz śledzić jednocześnie z nauczycielem czy partnerem w grze w duecie. No i oczywiście gniazdo do pedału ekspresji, które jest w zestawie (F-10H pedał forte/sustain z obsługą położeń pośrednich). Oczywiście instrument jest przygotowany do obsługi 3 pedałów jak w klasycznym instrumencie ale musimy go dokupić już oddzielnie.

Na koniec kilka ciekawych i przydatnych dodatków… Mamy wbudowany rejestrator, dzięki któremu możemy nagrać 3 utwory do 15.000 dźwięków. Na koniec funkcja Bluetooth MIDI! Co to znaczy? Bardzo dużo. Bluetooth mamy już praktycznie w większości instrumentów ale bardzo często kończy się ono na podstawowej funkcjonalności Audio, która pozwala odtwarzać dźwięk z telefonu czy tabletu na wbudowanym w instrument nagłośnienie. Bluetooth MIDI daje nam znacznie więcej. Dzięki temu możemy korzystać z instrumentu jak z klawiatury sterującej i grać wirtualnymi brzmieniami, które posiadamy np. na komputerze czy tablecie. Dodatkowo producent przygotował dedykowaną aplikację Virtual Technician, dzięki której możesz sterować wieloma ustawieniami instrumentu.

Na koniec cena. Za instrument musimy zapłacić około 2500 zł czyli nie dużo w stosunku do jego możliwości. Instrument jest dostępny w wersji białej i czarnej. Dodatkowo musimy się także wyposażyć w statyw. W zależności od naszych potrzeb możemy zakupić wersję mobilną na scenę lub dedykowany model Kawai HML-1 w wersji białej lub czarnej.

Więcej szczegółów:
Producent: http://kawai.pl/portfolio/es110
Dystrybutor: http://www.silesiamusiccenter.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj