Jak działa funkcja Aftertouch?

1

Temat wałkowany już wiele razy więc kolejny raz nie zaszkodzi 🙂 Tym bardziej, że firma Novation wrzuciła właśnie nowe video, w którym demonstruje tę funkcjonalność na przykładzie swojego kontrolera Launchpad Pro.

Na czym polega funkcja Aftertouch? Możemy się  tu pokusić, dla pełniejszego obrazu, o wyjaśnienie dwóch terminów: Dynamika i Aftertouch.

Klawiatura, która jest dynamiczna oznacza w skrócie, że gdy naciśniemy klawisz lekko – wydobędziemy z niego cichy dźwięk, natomiast gdy uderzymy w klawisz z większą mocą – dźwięk będzie proporcjonalnie głośniejszy. Jest to najprostsze i może najbardziej banalne wyjaśnienie, ale wskazujące istotę sprawy. Każdy pianista wie, że możliwości kreowania i modelowania brzmienia są znacznie szersze niż tylko mocniej, słabiej, głośniej, ciszej. Możemy zagrać np. cieplej, agresywniej, płynniej, delikatniej a za to wszystko odpowiadają nasze palce, które możemy nazwać “naszym podręcznym studyjnym kompresorem” 😉 , oraz cały mechanizm klawiatury, który w dzisiejszych czasach pozwala na bardzo szerokiej modelowanie brzmienia nie tylko w instrumentach akustycznych, ale również cyfrowych.

Czas zatem na Aftertouch!

W tym aspekcie, w kategorii instrumentów klawiszowych na prowadzenie wysuwają się cyfrowe. Aftertouch jest mechanizmem, który pozwala na modulację brzmienia dźwięku już wydobytego, czyli po naciśnięciu klawisza lub pada. Zauważcie, że gdy naciśniecie klawisz na pianinie bądź fortepianie akustycznym, nie macie raczej szans na dalszą modulację barwy. Gitarzyści, skrzypkowie, dęciaki i oczywiście wokaliści, mają tę możliwość, gdyż po wydobyciu dźwięku mogą go nadal modulować, dodając wibrato, dociskając smyczek, zwiększając przepływ powietrza itp.

Cyfrowe instrumenty klawiszowe zarówno wyposażone w klawiaturę jak i pady, bardzo często też posiadają funkcję Atertouch, która umożliwia „dociskanie” klawisza, modulując tym samym jego brzmienie. Funkcja ta w coraz nowszych i bardziej zaawansowanych instrumentach staje się coraz potężniejsza, dająca możliwości kreowania brzmienia mocno wykraczające poza znane nam możliwości ekspresji.

Przykład funkcji aftertouch na przykładzie Novation Launchpad Pro:

Przykład funkcji aftertouch i możliwości ekspresji na przykładzie Roli Lightpad Block:

Przykład funkcji aftertouch i możliwości ekspresji na przykładzie Roli Seaboard Block

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here