Zildjian i nowatorskie talerze w projekcie Concept Shop

0

Firma Zildjian zaprezentowała coś, co niejednego perkusistę powali na kolana. Nowy projekt, Concept Shop a wraz z nim cztery innowacyjne modele talerzy przykuwają wzrok fantastycznymi, niemal kosmicznymi kształtami.

Absolutnie nie żartujemy – nowe talerze zdecydowanie nie należą do klasycznych. Niemal surowa, nieregularna blacha, talerz przywodzący na myśl tarkę do warzyw, czy geometryczną turbinę – aż chciałoby się wypróbować ich brzmienie. I choć na razie instrumenty dostępne będą jedynie w Stanach Zjednoczonych, to warto pochylić się nad nimi i dowiedzieć się nieco więcej. Drodzy perkusiści, poznajcie zatem Raw CrashesTurbine StacksRib Hammered Hi-Hats oraz Trap Hats.

Zildjian Trap Hats

Zacznijmy od końca, czyli od talerzy, które na pierwszy rzut oka wydają się w tym zestawieniu najnormalniejsze 🙂  Blachy mają rozmiar 14″, a ich specyficzna konstrukcja odpowiedzialna jest za zwarte, niejako elektroniczne brzmienie.

Na górnym talerzu znajdziemy spiralnie rozmieszczone ślady młotkowania, natomiast dolny talerz pokrywają otwory, umieszczone w tym samym układzie i dopasowane do młotkowania górnej blachy. Efektem takiego zabiegu jest szybki, dość cienki i suchy dźwięk.

Zildjian Rib Hammered Hat Tops 

Kolejne, pozornie normalne i zbliżone stylem do serii A Zildjian hi-haty. W tym przypadku górny talerz zyskał charakterystyczne, rozchodzące się żerowo młotkowania ciągnące się od kopułki do krawędzi.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania Rib Hammered Hat Tops w zestawie z dolnymi talerzami hi-hat o tym samym rozmiarze, lub również jako samodzielny crash efektowy lub stack. Talerze dostępne są w dwóch rozmiarach: 14″ i 15″.

Zildjian FX Raw Crashes

Jedna z najciekawszych pozycji w ofercie Concept Shop. Talerze na pierwszy rzut oka kojarzą się z kawałkiem blachy znalezionej w składzie złomu. Nic bardzie mylnego. Wykonane z tajnego stopu Zildjiana instrumenty były pieczołowicie walcowane, hartowane, piaskowane i kształtowane, aby zyskać dokładnie taki wygląd i brzmienie. Te niezwykłe talerze mają nieregularny kształt o średnicy sięgającej od 20” do 23”.

FX Raw Crashes dostępne są w wersji z dużą lub małą kopułką. Jak można się domyślić, wielkość bella odpowiada za brzmienie, i tak mniejszy dostarcza kontrolowany i suchy dźwięk, zaś duży otwiera się gwałtownie i wybuchowo, jednocześnie wybrzmiewając szybko i sucho.

Zildjian FX Turbine Stacks

Ostatnia i moim zdaniem najciekawsza pozycja w Concept Shopie. Na powierzchni talerzy umieszczono otworzy, które przywodzą na myśl wspomniane wcześniej wirniki turbiny. To właśnie ta nietypowa konstrukcja pozwala instrumentom wydobyć brzmienie niedostępne dotychczas w przypadku innych stacków o podobnej średnicy. Turbine Stacks mają toczony spód i niewykończoną górę i cechują się suchym, dobrze zbalansowanym brzmieniem.

Turbine Stacks dostępne są w trzech rozmiarach: small (13″ góra i 15″ dół), medium (15″ góra, 17″ dół) oraz large (17″ góra, 19″ dół), przy czym, jak można się domyślić wielkość skorelowana jest z barwą instrumentu. I tak, najmniejsze dostarczają najjaśniejszy i najwyższy dźwięk ze wszystkich trzech modeli podczas gdy large ma najciemniejszy charakter i najniższy dźwięk.

Więcej szczegółów
Producent: https://zildjian.com/
Dystrybutorhttps://www.musik-meyer-ce.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj