Tycoon Percussion – wszystko zaczyna się od drewna

0

Dąb tajlandzki to jeden z bardzo wdzięcznych gatunków drewna, którego wykorzystanie daje możliwość zachowania równowagi pomiędzy produkcją, a ekologią. To właśnie m.in. z tego materiału swoje instrumenty buduje Tycoon Percussion. Dziś krótka wycieczka po ich niesamowitej fabryce.

Na całe szczęście świat oszalał na punkcie ekologii. Biodegradowalność, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ale i próba zachowania równowagi pomiędzy tym co wytworzy natura, a tym co potrzebne jest nam do życia stało się od pewnego czasu kluczowym zadaniem wielu państw.
Tym tokiem myślenia idzie również część producentów instrumentów muzycznych, próbując w ten sposób dostosować się do panującej w zachodnim świecie paniki ekologicznej.

Tycoon Percussion, to jeden z tych producentów, którzy bardzo mocno wzięli sobie do serca powyższe, produkując swoje instrumenty z drewna pieczołowicie wyselekcjonowanego, nie będącego częścią ekosystemu terenu, z którego jest pozyskiwane.
Siam Oak – czyli Dąb Tajlandzki to gatunek, który można “uprawiać”. Dzięki dużym przyrostom rocznym po ścięciu drzewo szybko się odradza, a cała plantacja dzięki szybkiej regeneracji pozwala na zachowanie ciągłości produkcyjnej.

Drewno dębu tajlandzkiego swoich właściwości akustycznych nabiera już w młodym wieku, dlatego też, wycince podlegają drzewa młode, o mniejszej średnicy pnia.
Po wstępnej obróbce skrawaniem, drewno dębu dobierane jest słojami tak, by nie odbiegało wizualnie od innych użytych do danego instrumentu.
Tu pracownicy firmy zwracają szczególną uwagę na usłojenie, odbarwienia i inne elementy wizualne drewna po to, by efekt końcowy tworzył spójną całość.

Kolejnym etapem produkcyjnym instrumentów Tycoon Percussion, jest klejenie “kantówek”, ściskanie i oczywiście pieczołowite szlifowanie – aż do nadania instrumentowi właściwego kształtu.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy z pracowników firmy musi mieć sporą wiedzę na temat drewna i jego obróbki. Dlatego też firma nazywa ich artystami, a nie rzemieślnikami swojego fachu.

Lakierowanie – to w każdej fabryce jeden z tych etapów produkcji, który wymaga największego doświadczenia. Pracownicy malują, lakierują i polerują instrumenty całkowicie ręcznie tak, aby żaden szczegół nie umknął ich uwadze.
Później pozostaje już tylko (a może “aż”) montaż tzw. hardware’u. Również ręcznie, przy użyciu ręcznych narzędzi, względnie elektronarzędzi o małej mocy.

Ostatnim etapem produkcji instrumentów Tycoon Percussion jest kontrola jakości.
To właśnie ci ludzie, którzy centymetr po centymetrze sprawdzają spasowanie elementów, poziom i jakość polerki, decydują który z instrumentów zostanie spakowany, a który powróci do etapu produkcji w celu poprawy danego elementu.

Instrumenty Tycoon Percussion nie bez powodu są jednymi z najbardziej pożądanych w swoim segmencie.
Praca nad nimi to swoista sztuka, dzięki czemu każdy z nich brzmi bardzo dobrze z zachowaniem akustycznej indywidualności.

Więcej szczegółów:
Producent: www.tycoonpercussion.com
Dystrybutor: www.musicdealer.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj