Mike Johnston i 10-dniowy trening na szybsze ręce

0

Mike Johnston to jeden z najbardziej rozpoznawalnych edukatorów sztuki perkusyjnej na świecie. Ceniony perkusista w nowym poradniku przygotowanym dla portalu drummagazine.com zdradza plan treningowy dla poprawienia prędkości rąk.

Mike Johnston jest niezaprzeczalnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych nauczycieli perkusji. Założyciel internetowej szkoły perkusyjnej mikeslessons.com od lat związany z marką Gretsch Drums na łamach portalu drummagazine.com dzieli się arcyciekawym programem treningowym, który w zaledwie dziesięć dni pozwoli Wam znacząco poprawić prędkość bicia i kondycję rąk.

Jak sam mówi:

“Im szybciej możesz grać, tym większą kontrolę będziesz mieć nad całym spektrum tempa. Nikt przecież nie chce wylewać siódmych potów za każdym razem, gdy tylko pojawia się do zagrania szybszy fragment? Poza tym posiadanie tej rezerwy prędkości tylko zwiększy Twoją pewność siebie, a co najważniejsze, ćwiczenie szybkości we właściwy sposób przyniesie korzyści we wszystkich aspektach Twojej gry.”

Ten trening opiera się na koncepcji pamięci mięśniowej. Kiedy powtarzamy pewną czynność motoryczną, taką jak np. rzucanie piłką lub jazda na rowerze, nasze mięśnie zaczynają nabywać czegoś, co można by nazwać pamięcią długoterminową, która ostatecznie pozwala na wykonanie nauczonych czynności bez świadomego wysiłku. Proces ten zmniejsza potrzebę uwagi i zapewnia maksymalną wydajność w silniku i układach pamięci.

Podczas mojej długiej pracy jako pedagog zauważyłem, że szybkość rąk nie jest jedyną kwestią, która powstrzymuje perkusistów od szybkiego grania. Stres psychiczny związany z próbą zapamiętania schematu jest tym, co spowalnia perkusistów bardziej niż cokolwiek innego. Dlatego uważam, że grając wolniejsze uderzenia przez dłuższy czas i skupiając się na perfekcyjnej powtarzalnej technice, stworzysz pamięć mięśniową potrzebną do grania wszystkich podstaw i łączenia kombinacji przy wysokich bpm, zachowując spokój i rozluźnienie. I to jest kluczowe dla dobrego samopoczucia.
– mówi Johnston.

Poradnik składa się w głównej mierze z pięciu podstawowych zasad. Z ich pomocą będziecie mogli rozwijać swoją prędkość przez następne dziesięć dni. Johnston wybrał te właśnie podstawy z bardzo konkretnego powodu:

“Kiedy przyglądam się własnej grze i graniu moich idoli, stwierdzam, że prawie każde uderzenie, zagranie lub groove można przypisać jednej z tych pięciu standardowych podstaw. Oczywiście świat gry na perkusji składa się z czegoś więcej niż tylko to, co tu znajdziesz, ale zaufaj mi – jeśli je opanujesz, będziesz na dobrej drodze, aby cieszyć się dużą swobodą i kreatywnością!”

Cały poradnik znajdziecie na stronie https://drummagazine.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here