U źródeł pieśni – warsztaty JOANNY SŁOWIŃSKIEJ | TwO

0

Śpiew to pasja, wyzwolenie, sposób na życie.

Śpiew jest według mnie najdoskonalszym sposobem wykorzystania głosu, a pieśń – formą, w której mieści się świat. Łączy w sobie piękno głosu ludzkiego i – poprzez słowa – ludzkiej myśli. Pieśń ludowa, tworzona przez pokolenia, niesie przekaz pozawerbalny przeszłych pokoleń. Kiedyś spełniała w życiu człowieka wiele funkcji; nie była od niego oderwana, ale dopełniała je, towarzysząc ludziom od narodzin do śmierci, w czasie pracy i w czasie zabawy… Wspólne śpiewanie, radosne i wyrażające trwogę, jednoczące i określające człowieka względem innych ludzi i względem Boga – to najpełniejszy byt pieśni. Śpiew to pasja, wyzwolenie, sposób na życie. Spotykając się we wspólnym śpiewie, doświadczamy piękna i mocy współbrzmienia, odnajdujemy wspólną, łączącą nas pieśń. Śpiewając razem posłuchajmy siebie – posłuchajmy się wzajemnie! – Tak o warsztatach mówi prowadząca – Joanna Słowińska.

JOANNA SŁOWIŃSKA – jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości; fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej – z brawurowych interpretacji piosenek Zygmunta Koniecznego. Z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów, z muzykami formacji Stanisław Słowiński Quintet i z grupą Muzykanci – koncertowała w większości krajów Europy, w Ameryce Południowej, w Azji. Jej kolejne solowe płyty: Live in Alchemia (2005) oraz Możesz być (2007) znalazły się w czołówce konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku, a autorski album Możesz być zdobył ten prestiżowy tytuł. Jest laureatką wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2004), Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Superjedynek TVP1 w ramach festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Prowadzi autorską działalność edukacyjną (m.in. warsztaty X Akademii OPT Gardzienice i warsztaty Centrum Głosu). W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Więcej informacji: http://www.slowinska.art.pl/

HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

2.06 (piątek) – 18:00-22:00
3.06 (sobota) – 11:00-16:00
4.06 (niedziela) – 11:00-16:00
w trakcie przerwa

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.

ZAPISY pod adresem [email protected] oraz tel. 58 322 04 14

UWAGA! Zgłoszone osoby muszą zadeklarować uczestnictwo w całości wybranego przez siebie warsztatu (3 dni)

Warsztaty realizowane są w ramach projektu U źródeł pieśni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Partner: Gdański Teatr Szekspirowski

Projekt U źródeł pieśni sięga do polskich tradycji muzycznych i wspiera zjawiska związane z ich kontynuacją i transformacją we współczesnym kontekście. Pieśni tradycyjne zaskakują swoją ponadczasowością, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem w różnych zakątkach globu. Wpisując się w ten nurt, projekt sięga do polskich korzeni promując pieśni tradycyjne w uwspółcześnionych aranżacjach oraz realizując warsztaty śpiewu białego.
W okresie letnim odbywać się będą koncerty na scenie zewnętrznej Teatru w Oknie. Wystąpią takie zespoły jak Żywiołak, Percival, Mosaik, Sutari czy Annutara.
Ponadto od czerwca do października odbędą się warsztaty pieśni tradycyjnych i śpiewu „otwartym głosem”prowadzone przez ekspertów z różnych zakątków. Zajęcia w oparciu o materiał pieśniarski zbierany latami podczas badań terenowych w wielu rejonach Polski poprowadzą: Joanna Słowińska, Elżbieta Rojek, Ewa Grochowska, Justyna Mazurkiewicz z Kapelą Przewłockiego oraz zespół Sutari – Barbara Songin, Katarzyna Kapela i Zofia Zembrzuska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here