Sennheiser i Continental prezentują rewolucyjną technologię audio w samochodzie!

500

Wyjdźmy na chwilę ze studia, zejdźmy ze sceny i przesiądźmy się do samochodu gdzie również możemy raczyć się muzyką. Jednak już niebawem możemy być świadkami przełomu w branży Car Audio dzięki marce Sennheiser, którą znamy dobrze i ze sceny i ze studia, a także Continental, którą zapewne kojarzymy głównie z oponami 🙂

Firma Sennheiser postanowiła połączyć siły z firmą Continental (tą która dla wielu kojarzona jest głównie albo tylko z oponami) aby stworzyć bezgłośnikowy dźwięk przestrzenny w samochodzie!

Podczas zakończonych niedawno targów technologicznych CES w Las Vegas, zaprezentowany został innowacyjny, bezgłośnikowy samochodowy system audio pozwalający cieszyć się podczas podróży niesamowicie realistycznym dźwiękiem. System powstał na bazie opatentowanej technologii Sennheiser AMBEO 3D w połączeniu z systemem Ac2ated Sound firmy Continental. Technologia polega na wyeliminowania klasycznych głośników na rzecz wybranych powierzchni we wnętrzu pojazdu, które wibrując generują dźwięk.

O ile wibracja i rezonans nie jest niczym dziwnym, a wręcz naturalnym w świecie instrumentów akustycznych tak przeniesienie tego do wnętrza naszego auta wydaje się zadaniem nie łatwym. Jednak połączenie obu technologii w/w firm przyniosło niesamowity efekt, które może być przyszłością w naszych samochodach.


Jak czytam na stronie firmy Sennheiser:

W porównaniu do konwencjonalnych systemów audio, Ac2ated Sound umożliwia zmniejszenie masy i zajmowanej przestrzeni nawet o 90 procent. W ten sposób system nie tylko zapewnia najwyższą jakość dźwięku, ale także doskonale nadaje się do pojazdów elektrycznych, w których oszczędność miejsca i masy to największy priorytet.

 „W przypadku Ac2ated Sound połączyliśmy najwyższy poziom wiedzy specjalistycznej w zakresie akustyki, systemu informacyjno-rozrywkowego i projektowania pojazdów. Firma Sennheiser jako ekspert od dźwięku pomogła nam ulepszyć nasz pionierski system audio” – przyznał Helmut Matschi, członek zarządu i dyrektor działu biznesowego Networking and Information w Continental. – „Wspólnie opracowaliśmy system audio, który generuje doskonały dźwięk dosłownie znikąd. Dodatkowo Ac2ated Sound mniej waży i zajmuje mniej przestrzeni. W Continental żartujemy, że taka optymalizacja to prawdziwa muzyka dla naszych uszu”.

„Z prawdziwą radością wykorzystujemy naszą wiedzę w zakresie audio i oprogramowanie AMBEO Mobility w tworzeniu pionierskiego systemu Ac2ated Sound marki Continental. Kalibrujemy i dostrajamy jakość dźwięku, aby otworzyć nowe perspektywy i możliwości brzmienia” – wyjaśnia dr Andreas Sennheiser, dyrektor współzarządzający Sennheiser.

Daniel Sennheiser, drugi dyrektor współzarządzający dodaje: – „Nasze rozwiązania dźwięku przestrzennego AMBEO zapewniają najwyższą jakość rejestrowania, przetwarzania i odtwarzania dźwięku. Co najważniejsze, od teraz możemy cieszyć się niezwykle efektownym przestrzennym dźwiękiem bez potrzeby instalacji specjalnych źródeł dźwięku 3D – algorytm przestrzenny AMBEO Mobility może zamienić każdy materiał stereo we wrażenia przestrzenne. Dzięki inteligentnej analizie treści, opatentowany algorytm remiksuje dźwięk, zapewniając doznania emocjonalne, przenosząc słuchacza w świat muzyki”.

Przekształcanie pojazdu w instrument

Zainspirowane technologią klasycznych instrumentów smyczkowych, które wykorzystują drewniany korpus jako komorę rezonansową, specjalnie zaprojektowane siłowniki stymulują konkretne powierzchnie we wnętrzu pojazdu. W efekcie uzyskuje się niezwykle naturalne wrażenia dźwiękowe, a pasażerowie czują się tak, jakby siedzieli w wypełnionej dźwiękiem sali koncertowej. Dodatkowo w porównaniu z konwencjonalnymi zestawami głośnikowymi, nowe rozwiązanie oferuje znacznie mniejszą wagę i zajmuje zdecydowanie mniej przestrzeni. Konwencjonalne systemy audio zbudowane z mnóstwa elementów ważą do 40 kilogramów. Dzięki wykorzystaniu już istniejących powierzchni, Ac2ated Sound jest znacznie bardziej efektywny pod kątem oszczędzania miejsca. Pozwalają na redukcję rzędu 75-90 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi systemami dostępnymi na rynku.

Jednocześnie niewidoczna technologia audio daje projektantom i producentom pojazdów swobodę i możliwości lepszego wykorzystania wnętrza samochodu, ponieważ nie muszą już rezerwować cennej przestrzeni na spore głośniki. W przypadku Ac2ated Sound wiele komponentów można pominąć, ponieważ same powierzchnie wewnątrz pojazdu wibrują podobnie jak membrany głośników. Siłowniki powodują drgania elementów, takich jak wykończenie słupka A, poszycie drzwi, podsufitka i tylna półka, które emitują dźwięk o różnych zakresach częstotliwości.

Więcej szczegółów
https://sennheiser.pl
https://www.continental.com