Preampy czyli przedwzmacniacze basowe to popularne rozwiązania, po które coraz chętniej i częściej sięgają basiści. Za ich wyborem przemawia, wielofunkcyjność, niewielka waga, małe rozmiary i cena rzecz jasna. Dzisiaj w moje ręce trafiła najnowsza propozycje marki TC Electronic, model SpectraDrive.

Urządzenie zostało zaprezentowane dosłownie kilka tygodni temu, a egzemplarz, który będę testował jest pierwszym w Polsce! Co zatem oferuje prezentowana kostka? Zapraszam do recenzji…

Budowa

TC Electronic SpectraDrive, to urządzenie, które prezentuje się bardzo ciekawie i bardzo solidnie. Czarna, matowa obudowa wykonana z gładkiego aluminium przypomina bardzo materiał (może to ten sam) użyty w obudowie iphonów serii 7, co już na samym wstępie naszych oględzin świadczy bardzo dobrze o jakości. A to jeszcze nie wszystko!

Mimo niewielkich rozmiarów, i adekwatnie do nich, niewielkiej wagi, preamp ten sprawia wrażenie masywnego i bardzo dobrze wykonanego. Jest ono stworzone z myślą zarówno o basistach grających lub ćwiczących w domu jak i do pracy na scenie, więc jego jakość musi być porządna aby urządzenie zniosło trudy różnych warunków scenicznych. Wszystkie gniazda i przełączniki również wykonano z solidnego metalu co powinno być gwarantem jego długowieczności. Gałki, rzecz jasna, ze względów czysto praktycznych są plastikowe ale uwierzcie mi, że już pod ręką czuć naprawdę dobrą jakość tego tworzywa, optymalny opór przy kręceniu itp. Naprawdę jestem pod wrażeniem wykonania tego urządzenia!

Co oferuje SpectraDrive?

Na przednim panelu znajdziemy wszystko czego potrzebuje basista. Korekcja GAIN, czyli regulacja sygnału wejściowego oraz LEVEL, czyli korekcja sygnału wyjściowego. Pomiędzy nimi dwa białe potencjometry TubeDrive i SpectraComp czyli kluczowe modelowanie brzmienia, z myślą o której stworzono ten preamp ale o nich kilka słów później… Poniżej znajduje się czteropunktowa korekcja equalizera, która w prosty sposób pomoże uzyskać nam poszukiwane brzmienie. Producent na swojej stronie informuje, że jest to equalizer inteligentny. Nie do końca wiem co miał na myśli ale faktem jest, że korekcja za jego pomocą odbywa się bardzo intuicyjnie i co najważniejsze – skutecznie. Poniżej oczywiście przyciski DRIVE i BYPASS.

Na tylnym panelu znajdziemy wszystko i jeszcze więcej… Mamy oczywiście wejście instrumentalne IN, szeregowe wyjście THRU do podłączenia tunera lub do wypuszczenia czystego sygnału do wzmacniacza lub miksera, OUT – czyli wyjście z sygnałem na zewnątrz, np. do kolumny. Dalej sekcja LINE-DRIVER, gniazdo zasilania 9V (zasilacz oczywiście w zestawie) oraz USB.

Gniazdo USB było dla Nas miłym zaskoczeniem. Dzięki niemu możemy połączyć się z komputerem, tabletem czy naszym telefonem i korzystać z urządzenia za pomocą dedykowanej aplikacji TonePrint, dostępnej na system Windows oraz iOS. Jak widać na zdjęciu cały tylny panel posiada solidną metalową płytę co, jak wspominałem wcześniej, świadczy o solidności tego urządzenia, zwłaszcza w tym przedziale cenowym.

Na bocznym panelu kolejne bardzo przydatne gniazda. Słuchawkowe na mały jack, dzięki któremu podpinamy nasze słuchaweczki i ćwiczymy do bólu bez obaw, że sąsiedzi w domu bądź koledzy w trasie czy hotelu nie mogą przez Nas zasnąć 🙂 Obok gniazdo AUX IN, dzięki któremu podłączamy dowolne, zewnętrze źródło dźwięku (telefon, czy jakikolwiek inny player) i dogrywamy sobie naszą linię basu. Naprawdę świetna opcja do ćwiczenia przed koncertami itp.  Obok mamy zbalansowane wyjście DI (XLR), które pozwala nam bezpośrednio podłączyć nasz preamp do miksera bądź innego sprzętu studyjnego. Tutaj warto nadmienić że wyjście DI jest „trafo balanced”, czyli odseparowane galwanicznie, jak w di-boxach najwyższej klasy!

Gramy!

Jak usłyszycie w poniższym materiale video, SpectraDrive pozwala na bardzo szerokie modelowanie brzmienia i dopasowanie go do potrzeb praktycznie każdego basisty. Potencjometr TubeDrive oferuje brzmienia lampowego overdrive’u, który możemy dość szeroko modelować. Nie jest to w mojej opinii jakiś intensywny przester ale napewno dodaje niezłego charakteru. Producent na swojej stronie pisze, że jest to symulacja zarówno brzmienia lamp preampu jak i lamp końcówki mocy. Regulator SpectraComp to z kolei całkiem niezły kompresor, który pozwala nam dość przejrzyście uwypuklać brzmienie basu co przyda się napewno w wielu sytuacjach, np. w miksie.

Poniżej wreszcie świetny, w mojej opinii, equalizer, który wyposażono w cztery proste regulatory, pozwalające bardzo szybko i łatwo dopasować i wymodelować brzmienie do naszych potrzeb.

Sami zresztą zobaczcie i posłuchajcie jak to gra…

Wielofunkcyjność i TonePrint App!

Tak jak wspominałem na początku, prezentowany preamp to także wiele udogodnień dla basisty, które bardzo ułatwiają pracę i ćwiczenie na instrumencie. Wejście słuchawkowe to super opcja, dzięki której ćwiczymy ile chcemy i gdzie chcemy. Wejście AUX IN, pozwala nam urozmaicić naszą pracę i znacznie ją przyspieszyć. Materiał z próby wgrywam na telefon, telefon podłączam do Spectry i ćwiczę ile chce przed kolejnym koncertem.

Cała jednak zabawa kryje się w technologii i aplikacji TonePrint, która jest główną cechą bardziej zaawansowanych urządzeń TC Electronic, wyróżniającą te produkty na tle innych. Za jej pomocą możemy korzystać z bogatej bazy presetów gotowych brzmień i nastawów kompresora.

Jak to działa? Bardzo prosto!

Włączamy apke, wybieramy urządzenie (SpectraDrive lub jakiekolwiek inne jakie posiadacie) następnie brzmienie, które nas interesuje i wgrywamy je do preampu za pomocą pickupu naszej gitary! Sposób działania TonePrint App pokazaliśmy w naszym video od 7:26. Co ważne, biblioteka brzmień stale się powiększa. Są to zarówno propozycje samego producenta jak i artystów, którzy pomagali je współtworzyć. Aby się w tych brzmieniach nie pogubić aplikacja daje nam także możliwość stworzenia listy ulubionych, co pozwoli nam szybko się między nimi poruszać. Co równie istotne, to fakt, że po wyłączeniu zasilania, urządzenie zapamiętuje ostatnio wgrany preset!

Dodatkowo darmowa aplikacja Tone Print Editor na PC, pozwala tworzyć własne presety kompresora – które bardzo wpływają na charakter brzmienia instrumentu. Kompresor ten jest wielopasmowy, odpowiednie wzmocnienie lub osłabienie któregoś z pasm pozwoli na zmianę charakteru, czyniąc ze słabego instrumentu dobry. Przester nadal pozostaje do podmiany w formie presetu. Jak wspominałem wcześniej, aplikacja dedykowana jest wielu różnym urządzeniom TC Electronic. Całą listę znajdziecie właśnie w niej, więc sprawdźcie czy coś Was nie ominęło… 🙂

Podsumowanie

TC Electronic SpectraDrive Bass Preamp to bez wątpienia potężne narzędzie dla basistów, którzy potrzebują różnorodnego brzmienia i wszechstronnego przedwzmacniacza. Bardzo przejrzysta i skuteczna regulacja każdego parametru. Mnogość dodatkowych funkcji, wyjście słuchawkowe, wejście AUX IN, na dodatkowe źródło dźwięku czy wreszcie możliwość współpracy z dedykowaną aplikacją TonePrint znacznie ułatwiają nam pracę i grę na instrumencie. Dodając do tego wyjątkowo kompaktowe rozmiary pozwalające wsadzić preamp do plecaka i zabrać ze sobą gdziekolwiek stawia to urządzenie na bardzo silnej pozycji. A to wszystko w cenie ok. 960 zł. Polecam!

Więcej szczegółów:
Producent: www.tcelectronic.com
Dystrybutor: www.soundtrade.pl

Konrad Żołnierek
Basista, muzyk sesyjny, pedagog,
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

PRZEGLĄD RECENZJI
Wykonanie
Brzmienie
Dodatkowe funkcje
Cena
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here