Przyglądamy się looperowi MXR Clone M303

0

Looper większości z nas kojarzy się z zastosowaniem domowym, mimo że Ed Sheeran udowodnił światu, że osoba jego formatu wykorzystuje to urządzenie na skalę, jakiej nigdy dotąd nie znaliśmy. Dziś pod lupą Jim Dunlop MXR Clone M303!

Jak się okazuje, looper może być bardzo przydatnym narzędziem pracy zarówno w domu jak i na scenie. Niewątpliwie pomaga w pisaniu piosenek oraz rozwijaniu kreatywności podczas występów solo.

MXR Clone to urządzenie, które znalazło się gdzieś pomiędzy rozbudowanymi maszynami o ogromnej mocy obliczeniowej, a małymi, średnio-użytecznymi looperami z kilku, lub kilkunastosekundową pamięcią nagrywania.
MXR Clone oferuje coś więcej. Jest nieduży…to fakt, ale mimo wszystko mieści w sobie mnóstwo funkcji przydatnych w różnych zastosowaniach – zarówno domowych, amatorskich jak i profesjonalnych, scenicznych.

Główne cechy MXR Clone

Producent, zamiast ograniczać funkcjonalność MXR Clone, wybrnął z problemu niewielkich rozmiarów w sposób wręcz idealny, dodając do pokrętła Volume możliwość wciśnięcia go i uzyskania w ten sposób dodatkowych możliwości.

Jedną z kluczowych cech loopera jest jego wartość brzmieniowa. Otóż MXR Clone zapisuje materiał dźwiękowy z zawrotną częstotliwością 88,2 kHz, co gwarantuje bardzo wysoką jakość odsłuchu nagranego materiału – bez zauważalnej degradacji dźwięku.

MXR Clone, to również wspomniana duża pamięć pozwalająca na zapisanie materiału. Producent daje nam aż 6 minut przestrzeni wewnętrznej, na której możemy zmieścić w zasadzie nieograniczoną ilość warstw.
Jedną z najważniejszych, choć wydawać by się mogło najbardziej oczywistych funkcji jest jego wspomniana pamięć, która nawet przy odłączeniu zasilania, zachowuje zapisany materiał dźwiękowy.

Dwa przełączniki nożne, jasno określone w swoich rolach, sprawiają, że użytkowanie MXR Clone jest bardzo proste. I tak aby rozpocząć nagrywanie pętli, wystarczy nacisnąć przełącznik nożny Rec/Dub i grać tak długo, jak się chce. Naciśnięcie przycisku Play/Stop zakończy nagrywanie i jednocześnie rozpocznie odtwarzanie.
Nagrywanie sygnalizowane jest czerwoną diodą LED; odtwarzanie zapala zieloną diodę. Nagrywanie kolejnej warstwy polega tylko na ponownym naciśnięciu przełącznika nożnego Rec/Dub, a zielona dioda LED miga cztery razy przed rozpoczęciem każdego cyklu pętli. Jeśli coś pójdzie nie tak, a nagrana ścieżka nie spodoba się Wam, wystarczy że naciśniecie i przytrzymacie przełącznik nożny Play/Stop. Istnieją również proste procedury usuwania całej pętli.

Podstawy obsługi tego urządzenia naprawdę nie zajmują dużo czasu, niezależnie od tego, czy chcesz po prostu ułożyć sekwencję akordów, ćwiczyć solo, czy też masz zamiar budować wiele warstw. Jest jednak coś więcej! Oprócz ustawienia głośności wyjściowej, czarne pokrętło na środku efektu oferuje również kilka kreatywnych możliwości.

Otóż pojedyncze naciśnięcie spowoduje, że pętla odtworzy się z połową prędkości, podczas gdy podwójne naciśnięcie spowoduje jej przyspieszenie. Jeśli chcesz cofnąć ścieżkę niczym na kasecie magnetofonowej, wystarczy naciśnięcie i krótkie przytrzymanie Volume.

Nagrywanie dźwięków pojedynczej gitary z podwójną prędkością (o oktawę w dół) daje linię basu i warstwę odwróconej gitary dla, powiedzmy, wzbogacenia akordów, co może dodać tekstury i uroku całemu “miksowi”.

Ważnym jest również wyposażenie urządzenia w dodatkowe gniazda pozwalające na zakup opcjonalnych kontrolerów (M199 czy MX1) podłączane do gniazda CTR. To samo tyczy się gniazda EXP, do którego możemy dokupić inne “opcje” – więcej znajdziecie na stronie producenta na samym dole tego tekstu.

Specyfikacja techniczna

  • WYPRODUKOWANO: Chiny
  • TYP: pedał Looper
  • CECHY: Możliwość wyboru trybu true lub buffered bypass, nagrywania 6 minut (3 przy podwójnej prędkości, 12 przy połowie prędkości)
  • KONTROLA: Głośność, przełącznik nożny Rec/Dub, przełącznik nożny Play/Stop
  • POŁĄCZENIA: Standardowe wejście gitarowe, standardowe wyjście gitarowe, CTR, EXP
  • ZASILANIE: Dostarczony zasilacz 9 V DC, 225 mA
  • WYMIARY: 110 (szer.) X 61 (gł.) X 50 mm (wys.)

Więcej szczegółów
Producent: https://www.jimdunlop.com
Dystrybutor: http://www.musicdealer.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here