Na nasz warsztat testowy trafiła kolejna nowość od Ortega Guitars. 7-strunowa gitara klasyczna oznaczona symbolem R133-7 z serii Family Pro to instrument oferujący szeroki zakres tonalny w przystępnej cenie. Sprawdźmy zatem jak wygląda to w praktyce…

ORTEGA R133-7 to jedna z dwóch nowych 7-strunowych gitar w serii Family Pro. Poza prezentowanym tutaj modelem producent wprowadził do oferty także model ORTEGA RCE133-7, który został wyposażony w elektronikę MagusPro wraz z tunerem oraz wcięciem cuteway. Jeśli zatem potrzebujecie gitary z możliwością nagłośnienia z kabla to ta wersja może być dla Was lepszym wyborem, jednak jeśli szukacie klasycznej odsłony z większym zakresem tonalnym to zapraszamy do naszego testu.

Jak w przypadku większości 7-strunowych gitar, dodana jest jeszcze jedna struna basowa H (B), przez co instrument zyskuje 5 dodatkowych unikalnych dźwięków basowych ale oczywiście zwiększa możliwości wykonawcze na całej swojej długości. Tego typu instrumenty cieszą się szczególną popularnością w muzyce latynoskiej w przypadku gitar akustycznych a także metalowej, gdzie bas odgrywa ważną rolę. Jednak ciągły rozwój i chęć poszerzania brzmieniowych horyzontów sprawia, że gitarzyści coraz chętniej wykorzystują tego typu instrumenty praktycznie w każdym gatunku muzycznym w tym także jazz, pop, rock czy fusion. Nie dziwi zatem najnowsza propozycja firmy Ortega, która jest jedną z niewielu na rynku wsłuchującą się w potrzeby nowoczesnych muzyków i oferujących im to czego oczekują, a nawet więcej. Jeśli chcecie poznać ich całą ofertę na rok 2023, zapraszamy TUTAJ.

Budowa

Ortega-R133-7

Top instrumentu został wykonany z litego świerku, a cały korpus z drewna sapele co ma być gwarancją ich pięknego brzmienia. Podstrunnica i mostek to orzech włoski, a do budowy szyjki wykorzystano drewno Nato. Cały instrument oferowany jest w wykończeniu satynowym.

Na podstrunnicy mamy nabitych 19 progów jak to ma na ogół miejsce w klasycznych gitarach. Szerokość gryfu to 60mm czyli więcej od modeli 6-strunowych, gdzie ta szerokość wynosi na ogół około 50mm. Oczywiście wynika to z obecności dodatkowej struny. Pełną specyfikację znajdziecie na stronie producenta: TUTAJ. Nie znajdziemy w niej żadnych wymyślnych zdobień czy egzotycznych gatunków drewna. Jest tak jak być powinno, czyli prosto, elegancko i klasycznie.

W praktyce

Ortega-R133-7

Jak można było się spodziewać, odpowiedni i sprawdzony dobór drewna oraz wysoka jakość wykonania, do czego Ortega już nas przyzwyczaiła, odwdzięcza się ciepłym i klarownym brzmieniem. Jak możecie przekonać się w naszym materiale video, instrument brzmi naprawdę interesująco, a dodatkowa 7-struna H (B) poszerza nie tylko skalę instrumentu ale także nasze podejście do tworzenia współbrzmień.

Oczywiście szerszy gryf wymaga od nas określonego czasu, w zależności od naszych umiejętności i możliwości technicznych aby sprawnie opanować poruszanie się po 7 strunach. Jednak dla chętnego nic trudnego…

To co również pozytywnie mnie zaskoczyło to struj. Gitara mimo swojej 7-strunowej konstrukcji bardzo dobrze trzymała strój, co nie jest takie oczywiste nawet w modelach 6-strunowych zwłaszcza tych tańszych. Także duży plus za to dla Ortegi!

Ortega-R133-7

Podsumowanie

Ortega Guitars przyzwyczaiła nas już do tworzenia nieoczywistych konstrukcji swoich instrumentów. I choć w ofercie znajdziemy oczywiście typowe 6-strunowe gitary klasyczne w różnym budżecie i w różnych rozmiarach, to dla osób poszukujących większych możliwości brzmieniowych w rozsądnej cenie, najnowszy model Ortega R133-7 może być idealną propozycją.

Naszym zdaniem instrument udany i godny polecenia. Jeśli zatem gracie albo planujecie grać repertuar latynoski albo cięższe, metalowe klimaty w wydaniu akustycznym lub chcecie się po prostu rozwijać w dowolnym gatunku muzycznym to ten model może spełnić wasze oczekiwania i to w bardzo atrakcyjnej cenie. (ok. 1850 PLN). Dodatkowo wraz z gitarą otrzymacie wysokiej jakości, usztywniany pokrowiec, który zapewni Wam dobrą ochronę instrumentu. Polecam!

Mateusz Jaremko
uptone.pl

CZYTAJ TAKŻE:

Ortega Guitars z nowościami na 2023 rok!

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Cena / Jakość
Poprzedni artykułJOYO MOMIX teraz także w wersji “PRO”!
Następny artykułPromocyjne zestawy studyjne AKG c214 i dbx 286S!
uptone.pl
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...
ortega-r133-7-7-strunowa-gitara-klasyczna-test-videoOrtega Guitars przyzwyczaiła nas już do tworzenia nieoczywistych konstrukcji swoich instrumentów. I choć w ofercie znajdziemy typowe 6-strunowe gitary klasyczne w różnym budżecie i w różnych rozmiarach, to dla osób poszukujących większych możliwości brzmieniowych w rozsądnej cenie, najnowszy model Ortega R133-7 może być idealną propozycją. Naszym zdaniem instrument udany i godny polecenia. Jeśli zatem gracie albo planujecie grać repertuar latynoski albo cięższe, metalowe klimaty w wydaniu akustycznym lub chcecie się po prostu rozwijać w dowolnym gatunku muzycznym to ten model może spełnić wasze oczekiwania i to w bardzo atrakcyjnej cenie. (ok. 1700-1800 PLN). Dodatkowo wraz z gitarą otrzymacie wysokiej jakości, usztywniany pokrowiec, który zapewni Wam dobrą ochronę instrumentu. Polecam!