Lâg T 70 DCE – inne spojrzenie na drewno

0

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do nieznacznych różnić w pewnym segmencie instrumentów. Gitary w jakimś zakresie cenowym, różnią się zazwyczaj – po pierwsze logo firmy, po drugie brzmieniem, po trzecie zastosowanym osprzętem i oczywiście gatunkiem drewna. Pomijam tu design, który każde oko cieszyć będzie inaczej.
A co, jeśli konstruktorzy zwrócą się do struktury drewna i pozostawią jego naturalne, niezmienione w procesie obróbki przestrzenie, by instrument wybrzmiewał w sposób czysty, głęboki i dokładnie taki, jak pozwala drewno z którego został zbudowany?

khaya_uptoneTakie właśnie dzieło, i nie boję się użyć tego słowa, popełniła firma Lâg, budując gitarę Lâg Tramontane 70 DCE. Jej konstrukcja, to istna egzotyczna dżungla, w której głównym składnikiem jest drewno Khaya. Część z was zapyta – “a co mnie obchodzi ta cała Khaya?” I tu, moi drodzy, bardzo się mylicie. Drewno, z którego został wykonany instrument T70 DCE, to gatunek z rodziny Meliaceae. Jest to jeden z siedmiu odmian mahoniu afrykańskiego o pięknej barwie i równie pięknym wybrzmiewaniu. Mahoń generalnie należy do gatunków akustycznie niemal idealnych, stąd jego bardzo szerokie zastosowanie właśnie w budowie instrumentów akustycznych. Khaya charakteryzuje się swoistymi porami, czyli przestrzeniami, które są jakby mikro pudłami rezonansowymi w swej strukturze. To one właśnie wybrzmiewają głębiej i cieplej, aniżeli którykolwiek z rodziny Meliaceae.

Elektroakustyczna gitara Lâg Tramontane 70 DCE, to absolutnie gitara inna niż te, które możemy spotkać w każdym niemal sklepie muzycznym w Polsce. To gitara niedroga, lecz stworzona przez ludzi, którzy patrzą na brzmienie przez pryzmat natury. Tak przynajmniej sądzę, grając na wielu instrumentach tej francuskiej marki.
Jak zatem sprawdzi się wspomniany dzisiaj model? Pewnie niebawem będziemy mieli taką szansę, przeprowadzając test instrumentu.
Jeśli zainteresowałeś się tym nowatorskim konstrukcyjnie instrumentem, wejdź na stronę producenta www.lagguitars.com lub na stronę polskiego dystrybutora www.lauda-audio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here