ESP i LTD Ouija. Sygnatura Hammetta powraca do produkcji

0

Ta wiadomość elektryzuje wszystkich fanów zarówno Kirka Hammetta jak i gitar ESP. Do produkcji wraca gitara, która światło dzienno ujrzała na początku lat ’90. Model ESP Ouija!

Zapewne większość z zainteresowanych mrocznymi tematami muzyki heavymetalowej i twórczości gitarzysty Metallica, spotkała się również z dziwną nazwą Ouija.
Ci którzy nie widzą co kryje w sobie to słowo, spieszymy z wyjaśnieniem.

Ouija to legendarna gra planszowa utrzymana w klimatach okultystycznych, czyli dokładnie takich, w których Kirk lubuje się od swych najmłodszych lat. Tak – Kirk ma kompletnego świra na punkcie okultyzmy, co niejednokrotnie uwydatniał na swoich gitarach.
Kiedy na początku lat ’90 poprosił firmę ESP o opatrzenie swojej gitary symbolami z gry Ouija, wymagało to nie lada pracy. W tamtych czasach produkcja komputerowa nie stała na tak wysokim poziomie, zatem szablon z symbolami wycinano w papierze z pomocą najzwyklejszych nożyczek.
Dziś sytuacja jest inna i ESP Ouija będzie mogła być produkowana na skalę przemysłową niemalże.

Kirk Hammett zwrócił się ponownie z prośbą do ESP, by ta zbudowała dla niego taką właśnie gitarę.
Sygnatura Kirka obejmować będzie zarówno gitary ESP, jak i siostrzanej firmy, LTD.
Niestety, dostępność droższej wersji, czyli ESP właśnie, obejmować będzie jedynie 25 sztuk, zatem ci z Was, którzy chcieliby połasić się na ten instrument, muszą mocno się spieszyć – o ile w ogóle jeszcze istnieje możliwość jej zamówienia.
Pod egidą LTD jednak, instrumentów zostanie wyprodukowanych 666. Diabelska liczba powinna raczej zaspokoić przynajmniej część rynku fanów Hammetta. Obie gitary zbudowane będą na bazie topu z klonu wzorzystego.

ESP KH Ouija Natural

Gitara opatrzona będzie oryginalnymi projektami grafik Ouija zaaprobowanymi przez Hammetta. 5 milimetrowy top z klonu wzorzystego z grafikami, wklejony będzie na olchowym korpus. Mocowany gryf w formie “neck-thru-body” jest klonową, bardzo cienką konstrukcją o profilu U. Na nim wklejona jest hebanowa podstrunnica z 24 progami Extra Jumbo Jescar. Na niej zaś widnieją markery w formie gwiazdy i księżyca nadające okultystycznego wydźwięku gitary Ouija. Wykończenie instrumentu z wierzchu zachowano w naturalnym kolorze klonu, a korpus i gryf pomalowane zostały na czarny, błyszczący kolor.
Menzura ESP Ouija wynosi 25,5″, a promień podstrunnicy 12″.
W gitarze wykorzystano oryginalny most Floyd Rose, klucze Gotoh i siodełko główki Floyd Rose R2 Locking Za elektronikę odpowiadają oczywiście aktywne przetworniki EMG 60 i EMG 81 (odpowiednio gryf i most).

Poza instrumentem, nabywcy cieszyć się będą mogli casem oraz zdjęciem Kirka i certyfikatem autentyczności. Niestety koszt gitary, podobnie jak ona sama, jest niebagatelny. Aby nabyć ten instrument, trzeba będzie wydać 12 000$, czyli na nasze, jakieś 43 500 PLN.

LTD KH Ouija Natural

Dobrą informacją jest, że gitara siostrzanej firmy LTD, po pierwsze jest wielokrotnie tańsza, a po drugie nie różni się na tyle znacząco, by trzeba było wykluczyć ją z grona faworytów przy poszukiwaniach instrumentu dobrego, świetnie wykonanego i do tego sygnowanego nazwiskiem właśnie Kirka Hammetta.
Różnice jednak pomiędzy ESP Ouija, a LTD Ouija są.
Warto zaliczyć do nich chociażby brak osłon na przetworniki, które w droższym modelu rzeczywiście dodają instrumentowi jeszcze silniejszego wyrazu.
LTD natomiast, posiada binding okalający zarówno płytę wierzchnią jak i gryf oraz główkę.
Jeśli zaś chodzi o technikalia, to w gitarze LTD zabrakło siodełka Floyd Rose, a zamiast niego wykorzystano siodełko FR Locking.
Most naszczęście pozostał ten sam, czyli oryginalny Floyd Rose. Elektronika również ta sama, jednak bez wspomnianych osłon na przetwornikach.
Różnica tkwi również w gryfie, gdyż nabite nań progi, to już standardowe Extra Jumbo, a nie z dopiskiem Jescar, jak w przypadku ESP.
Różnica, choć subtelna tkwi również w podstrunnicy, który w przypadku LTD posiada promień 14″.
Reszta, raczej pozostała bez zmian, a więc sami przeliczcie… 12 000$ czy…? No właśnie.
LTD Ouija kosztuje w zasadzie ułamek ceny ESP, czyli 1399$. Na nasze jakieś 5100 PLN.

Cóż, gitary prezentują się w naszej ocenie naprawdę wyśmienicie. Piękne, wyraźne grafiki. Świetna i sprawdzona elektronika i oczywiście ten gryzmoł na główce – Kirk Hammett!

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta www.espguitars.com oraz na stronie polskiego dystrybutora www.sound-service.eu

Film pobrany ze strony producenta www.espguitars.com/Videos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here