Dzień w fabryce Dean Guitars

228

Epizod 4, którym pieści nasze oczy firma Dean Guitars, przedstawia etap tworzenia body gitarowego. Krok po kroku widzimy, jak z kilku kawałków drewna powstaje jeden z bardziej pożądanych instrumentów, model serii ML. Zapraszamy na krótką relację z produkcji tych niesamowitych gitar.

Po fabryce, a raczej warsztacie oprowadza nas Dan Russell – jeden z pracowników firmy Dean Guitars. Dan pokazuje kolejne etapy tworzenia body gitarowego serii ML.
Naszą podróż rozpoczynamy od heblowania dwóch sklejonych kawałków drewna.
Kolejnymi etapami jest nadanie wstępnie obrobionemu materiałowi docelowej grubości, tak by przenieść się na stanowisko maszyny CNC, zwanej także ploterem wielkoformatowym.
Tam już sprawa odbywa się bez większej ingerencji ludzkich rąk.
Maszyna, z zaprojektowanego szablonu wycina idealne kształty końcowe oraz otwory na elektronikę i mocowanie gryfu.
Jednym z bardziej interesujących etapów produkcji jest ręczne klejenie body z zewnętrzną okleiną. Tu sprawa wygląda raczej tradycyjnie, czyli klej, wałek i mnóstwo ścisków stolarskich znanej marki Bessey – informacja dla zainteresowanych samodzielną próbą tworzenia w drewnie…

Tak przygotowane dwie części korpusu, wycinane są ponownie na CNC i oddawane w ręce lutników montujących gryf i elektronikę.
Zapraszamy na krótką, acz arcyciekawą wycieczkę po fabryce Dean Guitars.

Więcej o instrumentach marki znajdziecie na stronie producenta www.deanguitars.com oraz na stronie polskiego dystrybutora www.fxmusic.com.pl