Dwie premiery Orange Amps! Fur Coat i Getaway Driver

0

Trochę przyszło nam czekać na zapowiadane od niedawna dwie premiery efektów Orange Amps. Czy było na co czekać? Według nas, zdecydowanie tak! Przedstawiamy Fur Coat i Getaway Driver!

Orange Amps ostatnio nieźle wszystkich zaskoczyło. Po premierach Two Stroke, Kongpressor, Bax Bangeetar Guitar PreEQ oraz The Amp Detonator ABY, nadszedł czas na kolejne dwa cudeńka tej absolutnie wyjątkowej serii Orange. Który ładniejszy? Który ciekawszy? O tym już za chwilę w poniższym tekście.

“Lustereczko, powiedz przecie – który najpiękniejszy na świecie?”

Pierwsze, na co zwracają uwagę efekty Orange ostatnich tygodni, to wygląd. A żeby być bardziej precyzyjnym – forma i malowanie.
Każdy przyciąga wzrok czymś kompletnie innym – inną urodą i grafikami, którymi zostały okraszone. Orange zdecydowanie postawiło na wyróżnianie się z tłumu setek tysięcy, jak nie milionów efektów zalewających rynek gitarowy od dziesiątków lat. Wszyscy przecież przyzwyczailiśmy się do skromnych form, w których prym wiedzie prostokąt, tudzież innego kształtu skrzynka z kilkoma potencjometrami i w zasadzie niczym innym.
Wydawać by się mogło, że tak powinno było być – do dzisiaj.

Fur Coat

Przyznacie, że nazwanie efektu “kożuszkiem” tudzież “futerkiem” (tłumaczenie na język polski) zaiste jest arcyciekawe. Co autor miał na myśli? – nie wiem. Ale jedno jest pewne. To pierwsza z wielu charakterystycznych cech produktu, która wzbudza zainteresowanie.
Tak czy inaczej, nasze “futerko” to, nie bójmy się użyć tego słowa, piękna rzecz.
Po raz kolejny producent zadbał o sugestywne malunki na obudowie efektu. Czerpiąc ze źródeł kolorystycznych nazwy firmy, znów opatrzono efekt w pomarańczowe elementy i grafikę szkieletu kobiety z piękną, acz mroczną twarzyczką.

Ale dobra, dość o wyglądzie!
Fur Coat wybrzmiewa barwą Vintage Fuzz z ciepłymi górami i dołami, ale i również wyrazistym środkiem. Fur Coat, to zdecydowanie ciepło brzmiący Fuzz zaopatrzony w podstawowe regulatory: Volume, Fuzz, EQ i Octave.
Efekt wyposażono również w dwa nożne przełączniki: Octave i Fuzz. Warto zaznaczyć, że firma tym razem wyposażyła swój produkt w True Bypass, co może mieć niebagatelne znaczenie dla wielu gitarzystów.

Wzorcem dla Fur Coat był efekt lat ’70 znany pod nazwą Foxx Tone Machine, a później jako Experience firmy Prescription Electronics. Osiągając gigantyczne wręcz ceny, firma Orange spróbowała swoich sił i tworząc nasze “futerko” osiągnęła zbliżone brzmienie o podobnych parametrach jak legendarny Experience.

Getaway Driver

Drugą premierą, która miała miejsce nie dalej niż trzy dni temu, jest Getaway Driver – “uciekający kierowca”. Jak się ma nazwa do brzmienia? Nie nam to oceniać, ale przyznać trzeba, że w Orange chyba niezłe rzeczy biorą…

Efekt oczywiście okraszono kolejną z grafik. Tym razem na panelu przednim ujrzymy wnętrze samochodu z kierownicą po prawej stronie, co może sugerować brytyjskie brzmienie – choć nie wiem czy to nie pewne nadużycie z mojej strony. Na grafice ujrzymy jeszcze kilka sugestywnych szczegółów, jak rozpalone do czerwoności oczy, pościg policyjny i duże wartości na zegarach samochodu.
Po przeanalizowaniu rysunku możemy być pewni – będzie ostro!

Przede wszystkim – Getaway Driver to efekt o zmiennym napięciu. Regulacja oscyluje pomiędzy 9, a 12 V co znacząco zmienia charakterystykę efektu. Drugą ważna jego cechą jest wejście słuchawkowe napędzane osobnym ampem, co pozwala na ogrywanie efektu bez użycia zewnętrznego wzmacniacza. Nie trzeba również przypominać, że taka funkcjonalność jest absolutnie rewelacyjna podczas sesji nagraniowych.

Jeśli chodzi zaś o brzmienie, to Overdrive Getaway Driver prezentuje się jako przester i silne wzmocnienie “clean”, podkreślając doły ciemnym, wręcz mrocznym brzmieniem. Środek i góra również potrafią zalać nasze uszy fajną, agresywną barwą znaną z brytyjskich utworów lat ’70.

Na wyposażeniu Getaway Driver znajdziemy kilka podstawowych potencjometrów: Volume, Gain oraz Bite pełniący funkcję Tone; i jeden przełącznik nożny Bypass Switch.
Cóż trzeba więcej?

Oba efekty, zarówno Getaway Driver jak i Fur Coat, mają bardzo niewielki apetyt na energię elektryczną. Jest to niewątpliwą, wspólną zaletą obu tych produktów.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta www.orangeamps.com oraz już niebawem na stronie polskiego dystrybutora www.arcadeaudio.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here