Neumann z pewnością zburzył ład i porządek panujący na rynku pro audio, szczególnie jeżeli chodzi o wyobrażenie dotyczące biurkowych interfejsów audio, tworząc produkt unikalny i wyjątkowy pod względem funkcjonalności. Dokładając do tego komponenty najwyższej jakości, dostajemy jedyny w swoim rodzaju interfejs audio MT 48, który polecamy Waszej uwadze!

Każdy producent czy realizator dźwięku prędzej czy później na ścieżce swojej zawodowej kariery spotyka się z marką Neumann, producenta bardzo uznanych mikrofonów pojemnościowych, monitorów studyjnych, a od kilku lat także słuchawek. Na tym jednak ambicje niemieckiego producenta sprzętu pro audio się nie zakończyły czego dowodem jest debiutujący w tym roku i pierwszy w ich ofercie interfejs audio MP 48, który dla Was przetestowaliśmy. Zapraszamy!

Pierwsze wrażenie!

Zacznijmy od opakowania. Interfejs otrzymujemy w eleganckim pudełku, a w środku znajdziemy trzy kable. Dwa z nich to kable USB-C / USB-C. Z czego jeden jest przeznaczony do zasilania, a drugi do podłączenia do komputera. Jeżeli jednak nie mamy w komputerze portu USB-C to możemy wykorzystać trzeci dołączony kabel USB-C / USB-A. W zestawie otrzymujemy także zasilacz i usztywniany, dedykowany case/etui. Jest to bardzo miły i praktyczny dodatek, który warto odnotować, gdyż nie jest to taka oczywista rzecz w tej klasie sprzętu, a naszym zdaniem być powinna.

Neumann-MT-48

Wewnątrz znajduje się oczywiście biurkowy interfejs audio Neumann MT 48. Jak przystało na klasę premium, prezentuje się doskonale. Jakość wykonania nie pozostawia żadnych wątpliwości, że mamy do czynienie z najwyższej klasy sprzętem studyjnym. Część z Was pewnie zastanawia się co kryje się pod nazwą interfejsu MT 48. Otóż MT to skrót od nazwy szwajcarskiej firmy Merging Technologies, którą firma Sennheiser przejęła w ubiegłym roku. Skorzystał na tym także Neumann, będący częścią firmy Sennheiser. Co zatem wniosła szwajcarska firma do testowanego interfejsu? Oczywiście najwyższej klasy przetworniki AD/DA. Merging Technologies jest jednym z wiodących światowych dostawców rozwiązań AD/DA, cyfrowych stacji roboczych audio, a także pionierem w tworzeniu oprogramowania obsługującego standard AES67. Skoro już wiemy co znaczy MT czas na rozszyfrowanie liczby 48. Żeby jednak pozostawić Was trochę w napięciu wyjaśnimy to nieco później 😉

Zaawansowane i jednocześnie intuicyjne sterowanie!

Po wyjęciu z pudełka i uruchomieniu interfejsu, pierwsze co rzuca się w oczy to duży dotykowy ekran, z poziomu którego możemy zarządzać i sterować wszystkimi ustawieniami. Szerzej na ten temat napiszemy trochę później, warto jednak odrazu zaznaczyć, że wszystkie informacje są bardzo czytelne, a poruszanie się po rozbudowanych i zaawansowanych funkcjach niezwykle intuicyjne.

Neumann-MT-48

Po za ekranem dotykowym, na panelu górnym znajduje się także duży enkoder, za pomocą którego sterujemy głównie poziomami albo wartościami różnych parametrów, w zależności od tego co jest wybrane. Do tego siedem dużych przycisków oraz mikrofon typu talkback.

W lewym dolnym rogu znajduje się przycisk główny (Home Button), który pozwala nam zawsze wrócić do ekranu początkowego lub przy dłuższym przytrzymaniu wejść w określone funkcje. Dalej znajduje się mała kropka, czyli wspomniany wcześniej mikrofon talkback do kontaktu z muzykami. Następnie cztery przyciski, które uruchamiają nasze konkretne odsłuchy/miksy, ale są to oczywiście fabryczne ustawienia, które możemy dowolnie skonfigurować pod nasze potrzeby. Domyślnie mamy tutaj mix monitorów pierwszej pary monitorów, mix drugiej pary monitorów oraz dwóch par słuchawek. W prawym dolnym rogu znajdziemy przycisk służący do włączenia wspomnianego już mikrofonu talkback, a na samej górze po prawej stronie znajdziemy przycisk pozwalający na wyciszenie danego miksu.

Najwyższej jakości wejścia i wyjścia!

Neumann-MT-48

Na panelu frontowym znajdują się dwa wyjścia słuchawkowe (1 i 2) oraz dwa wejścia instrumentalne/liniowe (3 i 4), których przeznaczenie wybieramy w zależności od potrzeby. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że wyjścia słuchawkowe mają bardzo niską impedancję bo tylko 0.035 Ω, a maksymalny poziom wyjściowy to +16 dBu dzięki czemu są w stanie naprawdę bardzo dobrze oddać dźwięk i napędzić każde słuchawki. Na panelu frontowym znajdują się także wejścia analogowe 3 i 4. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możemy tutaj podłączyć źródło, które daje nam poziom instrumentalny lub liniowy. Co równie warte podkreślenia to fakt, że wejścia instrumentalne mogą być również symetryczne.

Przejdźmy teraz do panelu tylnego. Kontynuując temat analogowych wejść mamy tutaj wejście 1 i 2 z zabezpieczeniem przed przypadkowym odłączenim kabla. Są to wejścia typu Combo także możemy podłączyć zarówno XLR jak i jack. Wejść jack jest przystosowany do poziomu liniowego, a wejście xlr do poziomu mikrofonowego. Idąc dalej mamy wyjścia główne na nasze monitory nr 1,2 zrealizowane na złączach XLR oraz wejścia 3,4 które są już zrealizowane za pomocą wyjścia do podłączenia kabla TRS.

Neumann-MT-48

Obok mamy dwa, trochę mnie już standardowe wyjścia. Są to wyjścia i wejścia tzw. głównego przeznaczenia lub MIDI. Są one w pełni konfigurowalne i możemy tutaj podłączyć zarówno urządzenia MIDI, możemy wysyłać sygnały różnego typu, które będą sterować naszymi interfejsem albo na podstawie różnych wydarzeń, które można skonfigurować w naszym interfejsie, można również wysyłać sygnały z interfejsu. Służy to temu aby wybudzać różne urządzenia ze stanu uśpienia, przełączać sceny automatycznie. Jest to bardzo zaawansowany port, który pozwala nam na automatyzację różnego rodzaju czynności.

Obok tych wejść znajdziemy wyjście i wejście ADAT lub S/PDIF. W ustawieniach możemy wybrać jaki rodzaj sygnału będziemy odbierać tym wyjściem i wejściem optycznym. A pod spodem chyba najbardziej rozbudowana i zaawansowana funkcja czyli obsługa AES67. Dzięki niemu możemy korzystać z takich protokołów jak Dante lub Ravenna i podłączać różne zewnętrzne urządzenia jak np. konsolety cyfrowe, stageboxy albo jakiekolwiek urządzenia, które wysyłają nam dane audio w protokole zgodnym z AES67. Dalej znajdziemy podłączenie typu USB-C do naszego komputera i zasilanie, które również ma wejście USB-C. Na koniec przycisk włączenia i wyłączenia interfejsu oraz zabezpieczenie przed kradzieżą.

Potężny procesor wymaga odpowiedniej wentylacji.

Neumann-MT-48

Po bokach urządzenia znajdują się otwory wentylacyjne, które służą oczywiście do chłodzenia naszego interfejsu. Wentylator faktycznie w niektórych, mocno obciążających procesor, sytuacjach może być zbyt głośny ale możemy oczywiście w opcjach wybrać tryb cichej pracy jeśli potrzebujemy wyjątkowej ciszy i nie przeszkadza nam mocniejsze nagrzewanie się obudowy.

Umieść go jak chcesz i gdzie chcesz.

Neumann-MT-48

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka odnośnie samej budowy. Od spodu mamy zamontowane standardowo cztery gumowe nóżki, które pozwalają na stabilne umiejscowienie interfejsu na biurku oraz nierysowanie żadnej powierzchni ale mamy również tutaj gwint, który pozwala nam wkręcić interfejs na statyw i korzystać w warunkach np. live, kiedy sami gramy na jakimś instrumencie albo jesteśmy w live roomie i sterujemy własnym odsłuchem albo nawet odsłuchami swoich kolegów z zespołu.

Najlepsze, dostępne na rynku przetworniki AD/DA.

Zanim w ogóle przyjedziemy do omówienia funkcjonalności i obsługi tego interfejsu należy wspomnieć, że jest to jeden z lepszych jeśli nie najlepszy, dostępny na rynku, przetwornik analogowo-cyfrowy i cyfrowo-analogowy. Chociażby takie parametry naszego wejścia mikrofonowego jak +78 dB wzmocnienia, czy 136 dB dynamiki liczone średnią ważoną już świadczy o tym, że naprawdę jest to wyjątkowy interfejs audio i tutaj nie tylko wejścia mikrofonowe ale również liniowe i wszystkie wyjścia są na najwyższym, dostępnym poziomie.

Aż 32 wejścia w biurkowym interfejsie?

MT-48-IN_OUT

Kolejnym ważnym aspektem jest liczba oferowanych wejść i wyjść. Możemy tutaj mieć aż 32 wejścia! Liczba ta może się oczywiście zmniejszyć jeżeli będziemy ustawiać inne częstotliwości próbkowania. Przykładowo dla 96 kHz mamy już tylko 16 wejść a dla 192 czyli maksymalnego próbkowania mamy tylko 8. Jednocześnie liczba wyjść pozostaje niezmienna niezależnie od tego jaka jest częstotliwość próbkowania. W tych wyjściach zawierają się przedstawione wyżej cztery wejścia analogowe, wejścia optyczne, wejścia przy pomocy naszego protokołu AES67 i różne inne wejścia, które mogą być konfigurowane na wiele sposobów.

Nasze wejścia możemy skonfigurować w menu naszego urządzenia, a nieco więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w naszym materiale wideo. Podsumowując do dyspozycji mamy 32 wejścia i 16 wyjść co tłumaczy nam wspomniany wcześniej symbol 48 w nazwie modelu MT 48.

Mnogość funkcji i opcji ustawień.

Czas zatem przejść do funkcjonalności naszego interfejsu. Od razu na wstępie zaznaczę, że ze względu na mnogość funkcji i możliwości ustawień, skupię się dosłownie na kilku wybranych, które są najważniejsze i niezwykle interesujące.

Ustawienia odsłuchu

Neumann-MT-48

Szczególnie w świecie interfejsów pro audio jedną z najważniejszych funkcji jest ustawienie odsłuchu. Neumann NT 48 posiada swój własny wewnętrzny procesor, dzięki któremu możemy equalizować, ustawiać kompresor albo wysyłać na pogłos dowolne z naszych wejść. Kiedy wszystko zostanie skonfigurowane według naszych potrzeb to możemy ustalić poziom głośności w odsłuchu danego kanału, niezależnie dla każdego z naszych odsłuchów.

Szczegółowe zagłębienie się w brzmienie naszego odsłuchu

Neumann-MT-48

Poza ustawieniem processingu dla każdego z naszych kanałów wejściowych, interfejs oferuje bardzo szczegółowe zagłębienie się brzmienie naszego odsłuchu. A to za sprawą czterech filtrów do wyboru: SHARP, SLOW, APODIZING i BRICKWALL, które znajdują się przy konwerterze cyfrowo-analogowym.

Mix na słuchawkach czy z monitorami? To już nie problem.

Neumann-MT-48

Kolejną nietypową i przydatną opcja jest możliwość ustawienia przesłuchu między naszym prawym i lewym uchem. Możemy to zrobić ustawiając w opcjach monitoringu wartość Headphones Crossfeed. Jest to szczególnie przydatne w momencie, kiedy miksujemy na słuchawkach i nie mamy możliwości korzystania z monitorów odsłuchowych, a chcemy zachować tą realistyczną część odsłuchu. Jest to związane z tym, że monitory będąc referencyjnym źródłem odsłuchu, jednocześnie wysyłają nam dźwięk zarówno do lewego jak i prawego ucha. Co prawda nasza głowa robi pewnego rodzaju cień akustyczny ale to nie jest tak, że lewy monitor gra nam tylko w lewe ucho, a prawy w prawe. A za pomocą tej opcji, możemy właśnie zasymulować przesłuch między lewym a prawym uchem. Świetna sprawa!

Zdalne sterowanie interfejsem i dedykowana aplikacja

Neumann-MT-48-Remote-Control

Kolejną nietypową ale bardzo ciekawą funkcją jest możliwość zdalnego sterowania interfejsem poprzez podłączenie urządzenia do wejścia ogólnego przeznaczenia (GPIO), jak i również sterowanie innymi urządzeniami przy pomocy różnych akcji. Możemy np. wybrać opcję jaki rodzaj sygnału wywoła nam zdalne włączenie talkbacku.

Warto nadmienić, że wszystkie ustawienia, które wykonujemy na ekranie dotykowym naszego interfejsu można również robić z poziomu dedykowanej aplikacji Neumann MT 48 Remote Control. Jest to w zasadzie kopia jeden do jednego i poruszanie się po aplikacji jest identyczne jak na ekranie interfejsu. Także jeżeli nie jesteście fanami klikania w ekran dotykowy możecie również skorzystać z komputera.

Jak ustawiać wszystkie powyższe funkcje i co one oznaczają w praktyce, przedstawiliśmy nieco szerzej w naszym materiale wideo. Należy jednak zaznaczyć, że jest to wierzchołek góry lodowej i aby omówić je wszystkie, przygotowany materiał byłby wielogodzinny, dlatego z większością z nich będziecie musieli uporać się sami, z pomocą instrukcji obsługi oraz tutoriali video, które przygotował sam producent na swoim kanale YouTube i których także w sieci przybywa dzięki prywatnym użytkownikom.

Jak brzmi Neumann MT 48?

Pora zatem na podsumowanie. Na pewno w waszych głowach pojawiło się pytanie jak brzmi ten interfejs? I w tym wypadku jest to pytanie w stylu: jak wygląda przezroczysta szyba? Zastosowane tutaj przedwzmacniacze i konwertery są najwyższej jakości i służą nie barwieniu naszego sygnału ale jak najwierniejszemu odwzorowaniu. Dlatego ten interfejs zabrzmi dokładnie tak jak ustawicie mikrofon, jak zagra wasz instrument. Nie usłyszycie tutaj żadnego specyficznego brzmienia, a dokładnie o to chodzi w interfejsie.

Neumann-MT-48

Cena!

Kolejnym pytaniem, które stawia sobie część z Was to: skąd ta cena? Oczywiście składa się na nią szereg czynników, o których zresztą wspominaliśmy już wcześniej. Mamy tu do czynienia z najlepszymi, dostępnymi na rynki przetwornikami AD/DA, do tego bardzo wysoka jakość wyjść słuchawkowych, wewnętrzny procesor, który pozwala na odsłuch praktycznie w czasie rzeczywistym i daje niesamowite możliwości ustawień, do tego port AES67, który dodatkowo rozszerzona funkcjonalność tego interfejsu. To wszystko składa się na bezkompromisowe rozwiązanie, którego wartość jest całkowicie uzasadniona i adekwatna.

Dla kogo?

Neumann-MT-48

Zatem dla kogo jest ten interfejs? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że gabarytowo mamy tutaj klasyczny interfejs biurkowy, który jest typowym wyposażeniem studia produkcyjnego albo samotnego producenta, tworzącego muzykę. Natomiast dodanie portu AES67 sprawia że jest to dosyć nietypowy układ i może to być interfejs, który jest np. przeznaczony dla podróżujących producentów, którzy często korzystają z miejsc wyposażonych w protokoły Dante albo Ravenna. Może to być interfejs, który na co dzień jest biurkowy ale dodatkowo nasze rozszerzenia pozwalają nam na zastosowanie w bardziej profesjonalnych sytuacjach, kiedy musimy nagrać wiele rzeczy naraz. Odpowiedzi jest wiele, na pewno ciężko go sklasyfikować pod względem porównania do innych takich produktów na rynku. Bo szczerze mówiąc jest to chyba jedyna opcja, która jest na tyle mobilna, a jednocześnie zaopatrzona w AES67.

Nie ma zatem wątpliwości, że stworzony prze Neumanna interfejs jest rozwiązaniem wyjątkowym i ciężkim do porównania z innymi rozwiązaniami na rynku szczególnie jeżeli chodzi o wyobrażenie dotyczące biurkowych interfejsów audio. Jest to bez wątpienia produkty unikalny i wyjątkowy pod względem parametrów i funkcjonalności, który powinien rozważyć każdy, kto oczekuje rozwiązania bezkompromisowego i jednocześnie niezwykle mobilnego.

Kuba Malinowski
Lunar Sounds / uptone.pl

Cena w sklepach: ok. 8.900 – 9.300 PLN

Więcej szczegółów
Producent: https://en-de.neumann.com
Dystrybutor: https://aplauzaudio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj