Roland TR-808 to nieodłączny element kultury hip-hopowej, a TR-909 to synonim brzmienia techno i dance. Ich mniejszy braciszek TR-606, mimo mniej spektakularnego dorobku, również stał się ponadczasowym klasykiem. Jakich aplikacji lub wtyczek najlepiej użyć, aby odtworzyć charakterystyczne brzmienie tych legendarnych automatów perkusyjnych?
Posiadanie i używanie sprzętowych oryginałów takich urządzeń jak TR-808 czy 909 wiąże się nie tylko z dużym wydatkiem, ale też pewnymi ograniczeniami natury technicznej czy logistycznej.
Stosunkowo niedrogim, praktycznym i kompaktowym zamiennikiem jest najnowszy Roland TR-6S, który nie tylko pokrywa brzmienia wspomnianych wyżej klasyków, ale oferuje przy tym szereg nowoczesnych funkcji, znacznie rozszerzających jego możliwości brzmieniowe względem jego sławetnych poprzedników.
Ale co jeśli z jakiegoś powodu używanie fizycznego urządzenia nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem? Przedstawiamy Wam listę najciekawszych, wirtualnych odpowiedników maszyn perkusyjnych Roland z serii TR, działających w formie wtyczek do popularnych programów DAW.
1. Roland Cloud
Pierwszym miejscem, które warto odwiedzić w poszukiwaniu oryginalnych brzmień 606, 808 czy 909 jest internetowy serwis Roland Cloud. Tutaj znajdziemy oficjalne, cyfrowe reprodukcje tych legendarnych urządzeń, a także wielu innych (w sumie ponad 50!) instrumentów z historycznego oraz obecnego katalogu Rolanda, sporządzone z użyciem algorytmów wykorzystywanych także w dzisiejszych sprzętach tej marki. Roland Cloud dostępny jest w kilku planach subskrypcyjnych, w tym także darmowym; można również wykupić dożywotnią licencję na wybrane instrumenty.
Więcej:
https://www.roland.com/global/categories/roland_cloud/drums/
2. D16
Mówiąc o wirtualnych wersjach maszyn perkusyjnych Rolanda nie sposób nie wspomnieć o polskiej firmie D16, tworzącej znakomite pluginy, w tym trzy odpowiedniki maszyn z serii TR. Wtyczki Nepheton (odpowiednik 808), Drumazon (909) i Nithonat (606) można nabyć osobno po 99 USD za sztukę lub w kosztującym 299 USD pakiecie Classic Boxes, obejmującym także basowy sekwencer Phoscyon (czyli TB-303).
Więcej:
https://d16.pl/
3. Samplephonics 808
Doskonale odwzorowane brzmienie TR-808 dzięki misternie nagranym próbkom oryginału, których nagrano aż 4500! Ten znakomity, dopracowany w każdym szczególe wirtualny instrument dostępny jest w formatach Ableton Sampler, EXS24, Reason NN-XT, Kontakt 4 oraz Kontakt 5 w cenie zaledwie 55 euro.
Więcej:
https://www.samplephonics.com/products/virtual-instruments/drums/samplephonics-808#
4. Analog Mania RC-808
Kolejna propozycja to bardzo wierna brzmieniowo, choć znacznie bardziej nowocześnie wyglądająca replika TR-808 stworzona przez… byłych inżynierów firmy Roland, odpowiedzialnych za historyczne modele 606, 707 itd. Wtyczka RC-808 to cyfrowy odpowiednik oryginalnej architektury modelu TR-808. Czy może być lepsza rekomendacja? Wtyczka na razie dostępna jest w fazie roboczej, nieobjętej wsparciem typowym dla komercyjnego produktu, ale pobrać ją można za darmo na komputery Windows i Mac.
Więcej:
https://rc-808.com/
5. Synsonic BD-808 i BD-909
Ostatnia, również darmowa propozycja to pluginy firmy Synsonic, naśladujące co prawda jedynie brzmienie bębna basowego z TR-808 i 909, ale za to robiące to znakomicie i pozwalające na rozbudowaną kontrolę różnych parametrów brzmienia, a co za tym idzie wykreowanie bardzo precyzyjnie dopracowanych barw. Ponadto BD-808 jest także dostępna w płatnej wersji PRO (za niecałe 70 PLN), rozbudowanej o jeszcze więcej dodatkowych opcji.