Najlepsze programy DAW w roku 2020

10217

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem, zmianą lub rozszerzeniem swojego arsenału muzycznych narzędzi o kolejny DAW, masz przed sobą trudne zadanie. Postaramy się nieco je ułatwić, przedstawiając wybór najciekawszych obecnie propozycji na rynku.

Steinberg Cubase

Jeden z najpopularniejszych i najdłużej funkcjonujących muzycznych “kombajnów”, szczególnie lubiany przez twórców muzyki elektronicznej i filmowej, ale nie tylko! Oferowany w trzech wariantach cenowych: od 450 do 2600 pln. Na początku listopada premierę miała najnowsza odsłona tego oprogramowania – Cubase 11, o którym przeczytacie TUTAJ.

Więcej szczegółów: https://new.steinberg.net/cubase


PreSonus Studio One

Aplikacja godna rozważenia zarówno do realizacji nagrań, jak i komponowania z użyciem MIDI i wirtualnych instrumentów. Wyposażona w parę przydatnych funkcji, których brak u konkurencji. Jej cena w zależności od wersji kształtuje się od 215 do 1600 zł. Warto dodać, że oprogramowanie jest dostępne także w wersji polskojęzycznej, najnowsza wersja oznaczona jest symbolem Studio One 5.1. Przeczytacie o nim TUTAJ.

Więcej szczegółów: https://audiostacja.pl/presonus-studio-one


Image-Line FL Studio

Bardzo popularny DAW przeznaczony nieco mniej do realizacji nagrań (choć również oferujący taką możliwość), a bardziej do produkcji muzyki z użyciem sekwencerów i wirtualnych instrumentów. Używany tak samo przez hobbystów, jak i profesjonalistów. Dostępny w cenie od 320 do 920 zł, w zależności od pakietu funkcji i wtyczek. Najnowsza wersja to FL STUDIO 20.7.

Więcej szczegółów: https://www.image-line.com


Ableton Live

Oferuje nieco inne spojrzenie na sposób zarządzania materiałem muzycznym na ekranie komputera niż większość typowych DAW-ów. Zaskarbił sobie szczególną sympatię twórców elektroniki, hip-hopu i innych gatunków w dużej mierze wykorzystujących loopy. Świetny także do występów na żywo. Dostępny w kilku wersjach od 350 do ok. 1900 zł. Jego najnowsza odsłona – Ableton Live 11 – miała miejsce także w listopadzie tego roku, a więcej na jej temat przeczytacie TUTAJ.

Więcej szczegółów: https://www.ableton.com/en/live


Bitwig Studio

Największy konkurent Ableton Live oferujący podobny sposób pracy i równie zaawansowane możliwości. Ciekawostką jest, że to jeden z nielicznych “dużych” programów DAW dostępnych oficjalnie na platformę Linux (oprócz PC i Mac). Pełna wersja kosztuje 1600 pln, dostępny jest również prostszy wariant 16-Track w cenie ok. 400 zł.

Więcej szczegółów: https://www.bitwig.com


Apple Logic Pro

Propozycja firmy Apple to znakomicie działająca i świetnie wyposażona stacja robocza ciesząca się niesłabnącą popularnością wśród producentów muzycznych w każdym gatunku. Niestety dostępna wyłącznie na komputery Mac. Jej cena to ok. 1000 pln. Listopad to prawdziwy wysyp aktualizacji najpopularniejszych programów typu DAW i nie inaczej jest w przypadku Logica, który aktualnie dostępny jest w wersji Logic Pro X 10.6. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

Więcej szczegółów: https://www.apple.com/logic-pro


Avid Pro Tools 2020

Najbardziej wysłużony DAW o wieloletniej reputacji w świecie produkcji audio. Obecny w większości profesjonalnych studiów nagrań jako międzynarodowy standard. Wraz z aktualizacją 2020.11 (o czym pisaliśmy TUTAJ) zyskał kilka nowych funkcji, dzięki którym dotrzymuje kroku konkurentom. Jego cena to od 1300 do 2700 zł w zależności od licencji.

Więcej szczegółów: https://www.avid.com/pro-tools


Cockos Reaper

Czarny koń wśród DAW-ów, oferujący od razu pełnię możliwości w darmowej wersji testowej. Lubiany przez początkujących, zdobywa coraz więcej zwolenników, przesiadających się na niego z innych, bardziej “prestiżowych” programów – które potrafi niejednokrotnie przyćmić swoją funkcjonalnością. Jego cena to zaledwie 60 dolarów, raz na zawsze. Aktualna wersja to Reaper 6.16.

Więcej szczegółów: https://www.reaper.fm


BandLab Cakewalk

Program do niedawna znany jako Cakewalk Sonar i oferujący wszystko, czego można oczekiwać od profesjonalnego oprogramowania do nagrywania, tworzenia, edycji i miksowania muzyki. Teraz dostępny całkowicie za darmo – ale kompatybilny wyłącznie z systemem Windows!

Więcej szczegółów: https://www.bandlab.com/cakewalk


Universal Audio LUNA

Na koniec warto wspomnieć o zupełnie nowym projekcie ze stajni Universal Audio, amerykańskiej firmy znanej z legendarnych preampów, światowej klasy wtyczek studyjnych oraz twórcy profesjonalnej i niezwykle popularnej linii interfejsów audio Apollo. Luna Recording System, bo o nim mowa, to pierwszy i jednocześnie potężny system typu DAW od Universal Audio służący do tworzenia, nagrywania i produkcji muzyki. Nie jest to z pewnością jeszcze najpopularniejszym program DAW na rynku bo jego premiera miała miejsce zaledwie w tym roku (pisaliśmy o nim TUTAJ) i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie, jednak zdecydowanie warto się nim zainteresować, zwłaszcza gdy planujecie zakup jednego z interfejsów serii Apollo. Dla użytkowników tych interfejsów jest on całkowicie darmowy i na ten moment kompatybilny jedynie z nimi. Już niebawem podzielimy się z Wami naszymi pierwszymi wrażeniami na jego temat 😉

Więcej szczegółów: https://audiostacja.pl/luna