Czy bestsellerowe interfejsy audio, od lat równie chętnie wybierane zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych, w tym profesjonalnych użytkowników, mogą stać się jeszcze lepsze? Firma Focusrite właśnie udowodniła, że mogą!

Niniejszym przedstawiamy wam interfejsy audio Focusrite Scarlett z najnowszej, czwartej już generacji, które dzięki polskiemu dystrybutorowi, czyli firmie Audiotech, mieliśmy możliwość przetestować jeszcze przed oficjalną premierą, aby móc zaprezentować je wam dokładnie w dniu ich wejścia na rynek.

Do testów wypożyczono nam modele Scarlett Solo oraz Scarlett 2i2, czyli najbardziej popularne i przystępne cenowo interfejsy z rodziny Scarlett, które jako pierwsze doczekały się swojej czwartej odsłony – kolejne wyższe modele będą prezentowane w nadchodzących miesiącach, ale ponieważ różnią się one głównie ilością wejść i wyjść (oraz co za tym idzie wielkością i ceną), to testowane dzisiaj dwukanałowce można uznać za reprezentatywną próbkę całej 4 generacji Scarlett. 

Przyjrzyjmy się im z bliska, zobaczmy czym różnią się między sobą oraz jakie zmiany wprowadzono w nich w stosunku do generacji poprzedniej.

Focusrite Scarlett Solo 4th Gen to kompaktowy interfejs audio, idealny dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nagrywaniem dźwięku oraz tych, którzy potrzebują prostego i mobilnego rozwiązania do rejestracji pojedynczych źródeł monofonicznych takich jak gitara czy wokal. Oferuje dwa kanały wejściowe; pierwszy z wejściem jack 1/4“ na panelu frontowym jest przystosowany do sygnału liniowego (np. instrumenty elektroniczne takie jak keyboard czy syntezator z wyjściem mono) lub instrumentalnego (np. gitara elektroakustyczna, elektryczna czy basowa), drugi wyposażono w preamp mikrofonowy z wejściem XLR na tylnej ściance, a także załączanym zasilaniem Phantom 48V, dzięki czemu można do niego podłączyć zarówno mikrofon dynamiczny, jak i mikrofon pojemnościowy.

Focusrite-Scarlett-Solo-4Gen

Focusrite Scarlett 2i2 4th Gen jest nieco większy i trochę bardziej rozbudowany od modelu Solo, choć tak samo jak on, oferuje dwa kanały wejściowe. W tym wypadku jednak oba kanały mogą być zamiennie wykorzystywane zarówno do rejestracji sygnału liniowego, instrumentalnego lub mikrofonowego (również z mikrofonów dynamicznych lub pojemnościowych). Co za tym idzie nagramy tutaj na przykład instrument elektroniczny w stereo, gitarę z dwóch ujęć (np. DI oraz mikrofonu) czy choćby dwa instrumenty akustyczne lub dwie osoby śpiewające lub mówiące do osobnych mikrofonów. Z tego względu model 2i2 jest idealny dla muzyków, producentów czy twórców podcastów, którzy zapraszają inne osoby do nagrań u siebie.

Focusrite-Scarlett-2i2-4Gen

Cechy wspólne

Oba testowane modele mają jedną parę wyjść monitorowych (L & R) na symetrycznych złączach TRS 1/4“ oraz wyjście słuchawkowe jack stereo 1/4“ z niezależną regulacją głośności. Oferują przy tym możliwość bezpośredniego odsłuchu dźwięku wchodzącego (Direct Monitoring) bez latencji spowodowanej przechodzeniem sygnału przez komputer. Model 2i2 w tym zakresie proponuje dwa sposoby monitorowania kanałów wejściowych: oba w mono lub 1 w lewym, a 2 w prawym kanale, dla lepszego obrazowania źródeł stereofonicznych.

Focusrite-Scarlett-Solo-&-Scarlett-2i2-4th-Gen_front

Zarówno Scarlett Solo, jak i Scarlett 2i2 4th Gen mają 2 dodatkowe, wewnętrzne kanały zwrotne Loopback, pozwalające na nagrywanie oprócz sygnału z wejść 1 i 2 także dźwięku wychodzącego w czasie rzeczywistym z komputera – jest to funkcja niezbędna chociażby do nagrywania rozmów z gośćmi łączącymi się zdalnie przez komunikator wideo, streamowania na żywo gier czy rejestracji ekranu komputera wraz z dźwiękiem aplikacji (a warto zaznaczyć, że modele 3 generacji nie posiadały takiej możliwości!).

Focusrite-Scarlett-Solo-&-Scarlett-2i2-4th-Gen

Obydwa prezentowane interfejsy komunikują się z komputerem-hostem oraz są jednocześnie zasilane przez port USB-C. Kabelek USB-C do USB-A dostaniemy w komplecie, ale jeśli dysponujemy nowszą platformą wyposażoną wyłącznie w złącza USB-C, to odpowiedni przewód musimy zapewnić sobie sami. Ponadto model Scarlett 2i2 może być alternatywnie zasilany z sieci (np. standardową ładowarką do telefonu komórkowego DC 5 V) lub power banku – osobne, przeznaczone wyłącznie do zasilania gniazdo USB-C znajdziemy na tylnej ściance obudowy, zaślepione gumową osłonką.

Co nowego?

Czym jeszcze, oprócz wspomnianych powyżej kanałów Loopback, interfejsy Focusrite Scarlett czwartej generacji odróżniają się od swoich poprzedników? Zacznijmy może od tego, co pozostało bez zmian! 

Przede wszystkim charakterystyczny, szkarłatno-czerwony kolor obudowy, będący znakiem rozpoznawczym tej serii interfejsów (oraz szerzej także innych produktów firmy Focusrite, takich jak Clarett, flagowy Red, czy choćby testowany przez nas rok temu Vocaster).

Focusrite-Scarlett-Solo-&-Scarlett-2i2-4th-Gen_test_uptone

Sama obudowa wykonana jest z jednego kawałka aluminium, zapewniając znakomitą ochronę komponentom wewnętrznym, a od spodu podklejono gumowe nóżki, zapewniające stabilność na każdym podłożu oraz chroniące przed ewentualnymi zarysowaniami zarówno samą obudowę, jak i powierzchnię, na której postawimy nasz interfejs.

Metalowe gałki potencjometrów głośności wyjściowej są wręcz pancerne, a pokrętła gainu, mimo iż wykonane już z plastiku, to również nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do solidności i wytrzymałości. Jak widać jakość wykonania stoi więc niezmiennie na bardzo wysokim poziomie!

Panel przedni

Od frontu nowe Scarletty prezentują się – mam wrażenie – nieco bardziej elegancko od przedstawicieli trzeciej generacji. Po włączeniu zasilania wszystkie napisy podświetlają się na biało, dzięki czemu są świetnie widoczne pod każdym kątem, a podświetlenie aktywowanych funkcji zmienia kolor z białego na zielony.

Focusrite-Scarlett-Solo-&-Scarlett-2i2-4th-Gen_test_uptone

Kolorowe obwódki wokół potencjometrów Gain – nazwane przez producenta HALO (z angielskiego „aureola“) – dynamicznie reagują na poziom sygnału wejściowego, pozwalając na optymalne wyregulowanie wzmocnienia. O ile jednak w interfejsach Scarlett generacji drugiej i trzeciej świeciły one w całości na zielono lub czerwono, to w generacji czwartej mamy już płynny, miniaturowy miernik poziomu! 

W modelu Scarlett 2i2 4th Gen dodatkowo znajdziemy wskaźnik poziomu wyjściowego wokół dużego pokrętła głośności odsłuchu. Ponadto ten model wyposażono nie w analogowe potencjometry wzmocnienia (jak to ma miejsce w Scarlett Solo 4th Gen), a w enkodery, sterujące parametrem Gain cyfrowo – ich aktualne położenie oddaje podświetlenie obwódek HALO w kolorze białym.

Optymalne poziomy

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak ustawić poziomy wejściowe, aby dopasować je do głośności rejestrowanego źródła, z pomocą przychodzi funkcja Auto Gain, w którą producent wyposażył model Scarlett 2i2 4th Gen. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na panelu, a następnie grać lub śpiewać nieprzerwanie przez 10 sekund, a interfejs sam ustawi optymalny poziom wzmocnienia wejściowego.

Z kolei nad nieprzewidzianymi „wyskokami“ szczytów sygnału czuwa funkcja Clip Safe, która w razie potrzeby automatycznie ograniczy poziom wejściowy, aby uchronić nagranie przed niechcianymi zniekształceniami. Obie te funkcje to zupełna nowość czwartej generacji Scarlettów i można powiedzieć rewolucja w budżetowym segmencie interfejsów audio!

Focusrite-Scarlett-Solo-&-Scarlett-2i2-4th-Gen_test_uptone

Jeszcze więcej „powietrza“

Funkcja Air, znana już w poprzednich generacjach interfejsów Scarlett, a nawiązująca do brzmienia słynnych preampów Isa z analogowych konsolet studyjnych firmy Focusrite, w czwartej generacji została dodatkowo podrasowana.

Składają się na nią obecnie dwa elementy: w pełni analogowy układ dodający prezencji, czyli wysokich częstotliwości dzięki odpowiednio wystrojonemu filtrowi EQ, a także bazująca na wbudowanym procesorze DSP sekcja zniekształceń harmonicznych, dodająca dźwiękowi nieco „ciepła“, „gęstości“ czy „charakteru“ – wiadomo, że są to mocno abstrakcyjne terminy w odniesieniu do dźwięku, ale każdy, kto to usłyszy, zauważy różnicę.

Co ważne, możemy zdecydować, czy chcemy skorzystać tylko z pierwszej, czy też z obu warstw funkcji Air jednocześnie – niezależnie dla każdego z kanałów mikrofonowych (dla Scarlett 2i2 4th Gen, bo w modelu Solo mamy tylko jedno wejście mikrofonowe z funkcją Air), a wyboru dokonamy przyciskiem na przednim panelu lub w aplikacji Focusrite Control 2, o której więcej za chwilę.

Lepsze osiągi

Oprócz wymienionych wyżej, nowych funkcji wprowadzonych w czwartej generacji interfejsów Scarlett, przeprojektowano też ich układ wewnętrzny, co przełożyło się na lepsze parametry, a co za tym idzie – jeszcze wyższą jakość dźwięku.

Nowe preampy Scarlett 4th Gen zapewniają większy zakres wzmocnienia: w modelu Solo jest to maksymalnie 57 dB, a w 2i2 aż 69 dB, dzięki czemu nie musimy martwić się, ze kiedykolwiek zabraknie nam gainu.

Co więcej, w modelach Scarlett 4th Gen zastosowano konwertery AD/DA takie same jak w interfejsach profesjonalnej serii RedNET o zakresie dynamiki wynoszącym aż 120 dB. Oznacza to, że zarówno sygnał nagrywany, jak i odtwarzany przez nowe interfejsy Focusrite cechuje się większą głębią dynamiczną – a mieliśmy okazję doświadczyć tego na własne uszy!

Szersze porównanie wybranych parametrów trzeciej i czwartej generacji Scarlett Solo oraz Scarlett 2i2 przedstawiamy w tabelce poniżej.

Aplikacja Focusrite Control 2

Focusrite Control 2

Do obsługi nowych interfejsów Focusrite Scarlett 4th Gen przyda się – choć nie jest niezbędna – komputerowa aplikacja Focusrite Control 2, którą pobierzemy za darmo ze strony producenta. 

Znajdziemy w niej takie elementy jak mierniki poziomów dla każdego z kanałów wejściowych, wybór rodzaju wejścia (instrumentalne/liniowe/mikrofonowe), załączanie zasilania Phantom 48V, funkcji Air (wraz z wyborem jej trybu), a dla modelu 2i2 także funkcji Auto Gain i Gain Safe oraz regulację wzmocnienia – w tym jednocześnie dla obu kanałów, jeśli połączymy je funkcją Link (dostępną zarówno z poziomu aplikacji, jak i fizycznego panelu interfejsu).

Focusrtie-Control-2

Tutaj też możemy zmienić ustawienia częstotliwości próbkowania interfejsu w zakresie od 44,1 do 192 kHz (przy czym w dwóch najwyższych trybach niektóre funkcje mogą być niedostępne ze względu na ograniczone moce obliczeniowe interfejsu). 

Ponadto producent informuje, że wraz z kolejnymi aktualizacjami Focusrite Control 2 mają być dodane takie elementy, jak kontrola funkcji Direct Monitor czy mikser głośności kanałów Loopback – być może nawet są one już teraz dostępne w aktualnej wersji oprogramowania, ponieważ nasz test przygotowujemy z pewnym wyprzedzeniem do dnia premiery.

Pakiet oprogramowania

Do nowo zakupionego interfejsu z serii Focusrite Scarlett czwartej generacji otrzymamy w pakiecie olbrzymi zestaw oprogramowania do produkcji muzycznej i obróbki dźwięku, dzięki czemu nie musimy martwić się o nic, lecz od razu możemy oddać się zabawie… lub pracy nad muzyką.

Ponieważ jednak opisywanie wszystkich tych gratisów zajęłoby drugie tyle, co sam test interfejsów, poprzestaniemy na wymienieniu ich tylko z nazwy, a szczegółowe informacje na temat każdego z nich z łatwością znajdziecie w internecie. Lista obejmuje takie aplikacje i wtyczki, jak:

  • w pełni funkcjonalny DAW Ableton Live Lite
  • trzymiesięczna subskrypcja Avid Pro Tools Artist z kompletnym zestawem wtyczek (i znacznymi zniżkami na zakup po okresie próbnym)
  • trzymiesięczne członkostwo w Splice Sounds (dla nowo założonego konta)
  • Antares® Auto-Tune® Access
  • Softube® Marshall® Silver Jubilee 2555
  • Native Instruments® MASSIVE
  • Landr Studio plus pięć darmowych masterów
  • Brainworx® Bx_console Focusrite SC
  • Focusrite Red 2 & 3 Plug-in Suite
  • XLN Audio® Addictive Keys
  • XLN Audio® Addictive Drums 2: Studio Rock
  • Relab LX480 Essentials
  • FAST Balancer

Podsumowanie

Focusrite-Scarlett-Solo-&-Scarlett-2i2-4th-Gen_test_uptone

Kiedy dowiedziałem się, że przyjdzie nam testować czwartą generację interfejsów Scarlett, pomyślałem sobie: czy dotychczasowe modele nie są wystarczająco dobre? Po co zmieniać coś, co działa i świetnie się sprzedaje? Czy w ogóle można coś jeszcze tutaj dodać lub ulepszyć?

Jednak już po kilku minutach obcowania z najnowszymi modelami Scarlett Solo oraz Scarlett 2i2 czwartej generacji zdałem sobie sprawę, w jak dużym byłem błędzie, czyniąc powyższe założenia. Okazało się bowiem, że dopracowując kilka drobnych szczegółów, polepszając kilka parametrów i dodając kilka nowych funkcji, uzyskano produkt, który nie tylko bije na głowę swojego poprzednika, ale jednocześnie podnosi poprzeczkę w całym segmencie dla licznej konkurencji.

Funkcjonalnością, przemyślanymi i przy okazji intuicyjnie zaimplementowanymi rozwiązaniami, a przede wszystkim jakością dźwięku nowe modele Focusrite Scarlett 4th Gen dorównują o wiele droższym interfejsom, a niejeden nawet deklasują!

Pozostaje mi więc chylić czoła przed projektantami i inżynierami Focusrite, a was serdecznie zachęcić do wypróbowania i zakupu testowanych modeli Solo lub 2i2 – czy to jako pierwszy interfejs, czy też w charakterze upgrade’u dotychczasowego setupu. Szczególnie że oba te interfejsy oferowane są także w zestawach Studio wraz z nowymi słuchawkami SH-450, mikrofonem pojemnościowym CM25 MKIII i tekturowym statywem biurkowym na dobry początek.

A tym z was, zainteresowanym wyższymi modelami Scarlett o większej ilości wejść i wyjść, polecam śledzenie newsów na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych uptone.pl; według aktualnych informacji model Scarlett 4i4 4th Gen ma być dostępny przełomie września i października, a kolejne premiery wyższych modeli zaplanowano na koniec roku 2023.

Sugerowane ceny:

  • Scarlett Solo 4th gen: 690 zł
  • Scarlett Solo Studio 4th gen: 1190 zł
  • Scarlett 2i2 4th gen: 990 zł
  • Scarlett 2i2 Studio 4th gen: 1490 zł

Mikołaj Służewski
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://focusrite.com
Dystrybutor: www.audiotechpro.pl

Porównanie trzeciej i czwartej generacji Scarlett:

3rd gen

4th gen

Solo

2i2

Solo

2i2

Zakres wzmocnienia przedwzmacniaczy

56dB

56dB

57dB

69dB

Zakres dynamiczny przetworników

108dB

108dB

120dB (przetworniki z RedNet)

120dB (przetworniki z RedNet)

Tryb Air

TAK

TAK

TAK

TAK

Tryb Harmonic Drive

NIE

NIE

TAK

TAK

Funkcja Auto Gain

NIE

NIE

NIE

TAK

Funkcja Clip Safe

NIE

NIE

NIE

TAK

Loopback

NIE

NIE

TAK

TAK

Zakres dynamiki wyjścia słuchawkowego

104dB

104dB

115dB

116dB

Maksymalny poziom wyjścia słuchawkowego

7dBu

7dBu

10dBu

10dBu

Dynamiczne Halo (miernik poziomu sygnału)

NIE

NIE

TAK

TAK

Osobne pokrętło głośności słuchawek

NIE

TAK

TAK

TAK

Słuchawki w zestawach Studio

HP60 MKIII

HP60 MKIII

SH-450

SH-450

Mikrofon w zestawach Studio

CM25 MKIII

CM25 MKIII

CM25 MKIII

CM25 MKIII

Statyw mikrofonowy składany z kartonu w zestawach Studio

NIE

NIE

TAK

TAK

  

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Funkcjonalność
Cena / Możliwości
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj