Nie żyje Dave Smith, założyciel Sequential Circuits

0
Nie-zyje-Dave-Smith-zalozyciel-Sequential-Circuits

Z przykrością informujemy, że Dave Smith, założyciel firmy Sequential Circuits i twórca jednego z najsłynniejszych syntezatorów na świecie, czyli Prophet 5, zmarł w wieku 72 lat.

W świecie muzyki elektronicznej nazwisko Dave’a Smitha wymienia się jednym tchem obok takich postaci jak Bob Moog, Tom Oberheim czy Don Buchla. Swoją firmę Sequential Circuits założył w roku 1974 roku (w dwa lata po zakupie swojego pierwszego Minimooga), a w 1977 zbudował prawdopodobnie jeden z najbardziej wpływowych syntezatorów, jakie kiedykolwiek wymyślono, czyli Prophet 5 – pierwszy programowalny syntezator polifoniczny, wyposażony w mikroprocesor.

W roku 1981 Dave Smith w artykule naukowym stworzył teoretyczne podwaliny pod protokół MIDI, powołany do życia przy współpracy z Tomem Oberheimem i Ikutaro Kakehashi z Rolanda. Po zamknięciu Sequential Circuits w roku 1987, Dave pracował dla takich firm jak Yamaha czy Korg, by na początku lat 2000 powrócić do swojej własnej działalności konstruktorskiej.

Jeszcze w maju 2022 fani syntezatorów mogli osobiście spotkać Dave’a Smitha na targach Superbooth w Berlinie, gdzie prezentował swoje produkty oraz długo oczekiwany Oberheim OB-X8, w którego tworzeniu miał swój spory udział. 1 czerwca 2022 firma Sequential poinformowała, że jej twórca zmarł w wieku 72 lat.

Więcej szczegółów: https://www.sequential.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj