Tegoroczną, XVIII Edycję Konkursu Chopinowskiego wygrał Bruce Xiaoyu Liu. O ogromnym sukcesie może także mówić włoski producent fortepianów Fazioli, bo instrument tej właśnie marki wybrał kanadyjski pianista.
XVIII Konkurs Chopinowski dobiegł końca. Tegoroczna edycja była wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsza, z racji pandemii, została przesunięta o rok, po drugie swój udział zgłosiła rekordowa liczba uczestników, a konkurencja i walka o najwyższe podium nigdy nie była tak wyrównana. Ostatecznie główna nagroda przypadła kanadyjskiemu pianiście Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, który otrzymał 40 tys. euro.
Jednak o wielkim sukcesie może także mówić włoska producent fortepianów Fazioli bo właśnie na tym instrumencie grał zwycięzca tegorocznego konkursu. To jednak nie koniec sukcesów Fazioli…
„To jedno z największych osiągnięć w historii FAZIOLI i do tego w 40. rocznicę naszego istnienia: chcemy z radością podzielić się tym ze wszystkimi członkami zespołu Fazioli, ze wszystkimi artystami, którzy wspierali nas tylko z prawdziwego zaufania do naszej marki i produktu, ze wszystkimi, którzy podążali za nami przez lata pełnego pasji zaangażowania i ciągłej pracy w imię ulepszeń technicznych.”
– mówi założyciel i prezes firmy, pan Paolo Fazioli
Pięć fortepianów, jeden zwycięzca!
Jedyne 15 minut mieli w tym roku uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego aby wybrać fortepian na którym będą pokazywać swój talent i walczyć o miano najlepszego. Bruce Xiaoyu Liu, zwycięzca tegorocznej edycji konkursu, postawił na markę, która wciąż nie cieszy się wielką popularnością wśród pianistów na świecie i pozostaje mniej znanym rywalem takich potęg jak Steinway & Sons, Yamaha czy Kawai.
Czy sukces Bruce’a Liu może to zmienić? Z pewnością! Dodajmy, że popularność marki Fazioli rośnie bardzo szybko. W tej edycji na ten instrument zdecydowało się 8 pianistów, choć wciąż nie tylu ile na markę Steinway & Sons (64 pianistów), która wciąż wiedzie prym, na większości konkursów pianistycznych na całym świecie.
Tutaj trzeba jednak zwrócić uwagę na inną statystykę. Do ścisłego finału czyli weszło trzech pianistów, który wybrali fortepian koncertowy Fazioli i co najważniejsze cała trójka zdobyła nagrody. Poza zwycięzcą Brucem (Xiaoyu) Liu, III nagroda przypadła dla Martina Garcii Garcii (również nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu) i V nagroda dla Leonory Armellini.
O Fazioli Pianoforti
O włoskiej marce Fazioli zdażyło nam się napisać już dwukrotnie. Opinie na temat jakości i brzmienia tych instrumentów znamy już od kilku lat od polskich stroicieli i osób zajmujących się tymi instrumentami, więc tym bardziej z uwagą obserwujemy jej ekspansję także rynku polskiego. Instrumenty te trafiły na polski rynek dzięki firmie Silesia Music Center, która jest ich wyłącznym przedstawicielem w naszym kraju.
Firmę Fazioli Pianoforti założył w 1981 roku pianista i inżynier, Paolo Fazioli. W tym roku manufaktura obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Patrząc na konkurencję to jest ona naprawdę młoda. Pierwszym instrument oznaczony symbolem F228 został pokazany na targach we Frankfurcie w 1982 roku i od tego czasu zaczęła się ekspansja na cały świat. Aktualnie firma wytwarza we włoskiej miejscowości Sacile ok. 140 fortepianów na rok.
Więcej szczegółów
Producent: https://www.fazioli.com
Dystrybutor: https://www.silesiamusiccenter.pl