Zaledwie miesiąc temu, swoją premierę miał najnowszy 14″ Byzance Equilibrium Hihats od Meinl Cymbals, sygnowany nazwiskiem znakomitego perkusisty – Matt Garstka. Dziś mamy dla Was recenzję tej absolutnej nowości, gdyż świeżutki egzemplarz trafił w nasze ręce zaraz po swojej premierze! 🙂

Niedawna premiera Meinl Byzance Vintage Equilibrium Hihats 14 Matt Garstka (B14EQH), bo tak brzmi pełna jego nazwa, była miłą niespodzianką dla fanów tego świetnego bębniarza jak i miłośników blach perkusyjnych niemieckiego producenta. Stworzone we współpracy i według szczegółowych wytycznych Matta Garstki, ma być kolejnym niezwykle ciekawym i sygnowanym instrumentem po Equilibrium China – który odniósł już spory sukces.

Jako, że sam posiadam w swoim setupie kilka talerzy tej marki, ucieszyła mnie informacja, że jako jeden z pierwszych będę miał możliwość ogrania nowego instrumentu. Zapraszam zatem do zapoznania się z naszym testem i poniższym materiałem video:

Firma Meinl Cymbals przyzwyczaiła nas w ostatnich latach do corocznych nowości i sygnowanych produktów, które w dobie bogactwa wielu instrumentów na rynku są nadal bardzo oryginalne, ciekawe a przy tym bardzo profesjonalne. Przyznam, że z takim wykończeniem talerza nie miałem jeszcze styczności, także z wielkim zaciekawieniem sprawdziłem go w „boju”. Czy zastosowanie 3 wykończeń i otworów różnej średnicy znajdzie zastosowanie w jego brzmieniu? Sprawdźmy!

Pierwszy rzut oka…

Na pierwszy rzut oka, po rozpakowaniu ukazują nam się piękne blachy, które wyglądają niesamowicie, a szczególnie talerz bottom. Jak już we wstępie wspomniałem, widzimy 3 rodzaje wykończenia. Talerz top jest bardzo surowy a szczególnie jego wewnętrzna część. Natomiast na krawędzi widzimy wykończenie podobne to talerzy z serii Vintage. Dolny talerz to już wykończenie toczone, które ma nadać talerzowi przejrzystości brzmienia, szybkości i odpowiedniej głośności. Co ciekawe w dolnym talerzu znajduje się 7 otworów. Trzy większe i cztery mniejsze.

Brzmienie!

Hihat zabrałem ze sobą w trzy różne miejsca. Mały klub, scena koncertowa i studio nagraniowe. Po pierwszych dźwiękach usłyszałem jasny i szybki sound z ciekawym „chickiem”, charakterystycznym dla serii Equilibrium. Bardzo słyszalna jest zmiana artykulacji. Hi hat przy bardzo szybkim graniu nie dławi się i pozwala na wiele uderzeń, które są bardzo czytelne. Meinl wraz z Mattem Garstką wymyślili aby talerz łączył wiele różnych brzmień i myślę że udało się to uzyskać. Ciężko jest określić jaki to jest talerz. Zamknięty jest bardzo surowy i suchy, a otwarty staje się  jasny, dzwoniący z charakterystycznym „chick”.

Talerze Byzance Vintage to aktualnie najwyższa seria blach od Meinl Cymbals wykonana oczywiście z najwyższego stopu brązu B20. Każdy z nich wygląda jak dzieło sztuki i nie inaczej jest w przypadku nowego hihatu sygnowanego przez Matta Garstkę. Ręczna robota, innowacyjne i niezwykłe wzornictwo z niepowtarzalnym brzmieniem zadowolić może praktycznie każdego perkusistę, poszukującego swojego indywidualnego brzmienia.

Podsumowanie

Jak wspominałem wyżej, sam posiadam w swoim setupie kilka talerzach serii Byzance i widzę kolejny produkt, który wnosi coś nowego do już bardzo bogatej stajni talerzy. Myślę, że Matt Garstka Signature 14” Equilibrium Hihats znajdzie najlepsze zastosowanie w studio nagraniowym dzięki swojej zbalansowanej głośności i wyrazistości artykulacyjnej. Dla mniej zaawansowanych bębniarzy może być on dość trudnym i wymagającym instrumentem do gry, ponieważ słychać na nim każde uderzenie i technika muzyka jest niezwykle wyeksponowana. Co do zastosowań muzycznych myślę, że w szeroko pojętej muzyce rockowej nowy hi hat sprawdzi się najlepiej.

Meinl Matt Garstka Signature 14” Equilibrium Hihats jest już dostępny w sprzedaży, a jego sugerowana cena wynosi ok. 1700 PLN i zdecydowanie warty jest tej ceny!

Więcej szczegółów
Producent: https://meinlcymbals.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

Łukasz Łapiński
Perkusista, muzyk sesyjny, pedagog,
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here