Ruszają zapisy na Transatlantyk Instant Composition Contest

0

Już za miesiąc startuje Festiwal Transatlantyk, a w jego trakcie kolejna edycja Transatlantyk Instant Composition Contest – konkurs dla młodych kompozytorów, chcących sprawdzić swoje siły, wyobraźnię i umiejętności w działaniu na styku filmu i muzyki.

Program muzyczny Transatlantyku łączy dwa artystyczne żywioły: precyzję i fantazję, spontaniczność i warsztat, technikę i improwizację. Festiwal Transatlantyk to artystyczny pomost pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów. To właśnie ta różnorodność jest tematem przewodnim międzynarodowego konkursu kompozytorskiego i wyzwaniem, które podejmują młodzi muzycy z całego świata.

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

CO: Konkursy kompozytorskie w ramach Festiwalu Transatlantyk
GDZIE: Łódź
KIEDY: Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 lipca 2019 r. Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu przyjmowane są za pomocą formularza online do 10 lipca 2019 r.

Transatlantyk Instant Composition Contest to jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników nie tylko spontanicznego zaprezentowania muzycznej interpretacji formy wizualnej, zderzenia swojej twórczości z obrazem i reakcją widzów, ale także niezwykłej wyobraźni muzycznej oraz opanowania i biegłości technicznej.
Konkurs składa się z dwóch części. W ramach pierwszego etapu, do którego przystąpić może każda zgłoszona osoba, uczestnicy oglądają wybrany dla nich krótki materiał filmowy, po czym na oczach jury i publiczności tworzą spójną z nim kompozycję. Formy wizualne, do których układają muzykę, poznają dopiero podczas przesłuchań. Do drugiego etapu konkursu przechodzi 10 wybranych przez jury pianistów. W finale, podobnie jak w pierwszym etapie, wykonują oni improwizowany i połączony z obrazem utwór fortepianowy.

W tym roku laureat konkursu ICC otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2019 oraz nagrodę w wysokości 10 000 zł. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 7000 zł, a trzeciego 5000 zł. Tegoroczna edycja Konkursu wzbogacona będzie o warsztaty dla młodych kompozytorów, współorganizowane wraz z instytucją Film New Europe.

Instant Composition Contest™ poszukuje artystów, którzy w spontaniczny i precyzyjny sposób łączą dwa elementy stojące za każdym utworem muzycznym: wolność twórczą i kunsztowne wykonanie. Improwizacja to sztuka o ogromnej tradycji, za którą jednak zawsze kryje się inicjujący całość impuls. Odruch, spazm, reakcja. W przypadku ICC chodzi o interakcję z obrazem filmowym. Natomiast podejmowanie artystycznego ryzyka to tylko jedna strona medalu. Zawsze towarzyszyć mu powinna finezja i opanowanie, chłodna analiza pulsującej emocji. Doskonała mieszanka obu tych żywiołów potrafi zahipnotyzować słuchaczy. Pobudzić ich wszystkie zmysłymówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca Transatlantyku.

Transatlantyk Instant Composition Contest™ odbędzie się w dniach 17-18 lipca 2019 r. w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Każda łodzianka i każdy łodzianin, a także goście Festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju konkursie muzyki improwizowanej tworzonej do filmu. Wstęp na wydarzenie jest, jak zwykle, bezpłatny.

Nagrody Transatlantyk Instant Composition Contest™ wręczone zostaną 19 lipca 2019 r. podczas uroczystej Gali Zamknięcia Festiwalu.

Więcej szczegółów i regulamin konkursu na www.transatlantyk.org.

9. Festiwal Filmowy Transatlantyk 2019 | Łódź

Opublikowany przez Transatlantyk Festival Środa, 12 czerwca 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here