Ortega RST5 to niedroga gitara klasyczna stworzona do stawiania pierwszych gitarowych kroków. Zawsze dość dużym dylematem jest wybór pierwszego instrumentu. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie niskobudżetowej gitary? Zapraszamy do obejrzenia oraz przeczytania testu, jak również wysłuchania próbek dźwiękowych.
Tym razem na nasz warsztat testowy trafiła gitara z niższej półki cenowej – Ortega RST5. Jak już wspominałem o niedużej inwestycji to odkryje karty – cena RST5 to około 500-600 Pln. Jest to instrument dedykowany dla początkujących gitarzystów/gitarzystek, którzy nie chcą od razu inwestować wielkich pieniędzy zanim przetestują swój zapał do nauki gry 🙂
No a skoro już o zapale mowa to tutaj chciałbym przytoczyć ważną prawdę, z której wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy. Zawsze gdy doradzam przy zakupie pierwszej gitary dla mojego ucznia to zaznaczam, że można zaoszczędzić 300 pln i kupić najtańszą gitarę rynkową, ale trzeba też pamiętać, że uczeń będzie poświęcał swój czas i da zaufanie dla instrumentu, więc warto aby instrument miał czym się odwdzięczyć. Często zapał kończy się nie z przyczyny chęci początkującego lecz z przyczyny niedoskonałości jego instrumentu. Zatem należy się zastanowić czy warto uczynić zapał słomianym, czy jednak lepiej będzie pozyskać lepiej wykonany sprzęt, który wynagrodzi poświęcony mu czas. Zwłaszcza, że na rynku pojawiają się bardzo ciekawe i niedrogie instrumenty jak np. testowana przez nas Ortega RST5.
Zapraszamy zatem do materiału video i próbek brzmieniowych:
Wygląd i drewno
RST5 to typowa sześciostrunowa gitara klasyczna. Testowany przez nas model jest w rozmiarze 4/4 czyli pełnowymiarowym. Ortega wypuściła na rynek jeszcze dwa rozmiary, mianowicie 3/4 (nieco mniejsza) oraz 1/2 (połowę mniejsza). W pełnym rozmiarze szerokość gryfu wynosi 52 mm – jest to szeroki gryf, a większa szerokość to dla mnie łatwiejsze granie.
Trzeba trochę rozciągać palce aby swobodnie na niej grać, ale to jest oczywista oczywistość gdy podejmujemy się ćwiczenia gry na gitarze. Liczba progów to 19, więc standardowo, a długość menzury wynosi 650 mm czyli również standard. Do wykonania instrumentu użyto kilka rodzajów drewna. Przód (top) korpusu to świerk , tył oraz boki to drzewo catalpa, te części połączone (binding) ze sobą są tworzywem sztucznym. Gryf zrobiony został z mahoniu a podstrunnica z orzecha. Kolor gitary to naturalne drewno, a całość została pokryta lakierem. Na główce znajdują się chromowane maszyny do strojenia.
Dla kogo Ortega RST5?
Firma Ortega reklamuje ten model jako Student Model, więc na pewno polecamy do uczenia się gry na gitarze – student w języku angielskim to po prostu uczeń, proszę nie mylić z ‘poziomem student’ w języku polskim ;). Śmiało mogę stwierdzić, że gitara przyniosła nieco przyjemności również i mi jako doświadczonemu gitarzyście. Oczywiście skłamałbym twierdząc, że gitara jest idealna. Jest to po prostu dobry sprzęt aby rozpocząć przygodę z gitarą za niewielkie pieniądze. Uważam też, że nawet gdy już grasz na gitarach i chcesz sobie dołożyć do kolekcji niedrogiego klasyka to prawdopodobnie RST5 spełni Twoje oczekiwania.
Podsumowanie
Ortega RST5 to niskobudżetowa gitara, która najlepiej spełni swoją rolę na początku drogi. Dźwięk jest przyjemny, gitara wygodnie leży w dłoni i dzięki 52 mm szerokości gryfu mamy łatwy dostęp do każdej ze strun. Dobór drewna jest uwarunkowany utrzymaniem niskiej ceny, jednak jak na potrzeby początkującego te materiały są wystarczająco dobre. Zastanów się przed kupnem najtańszej gitary czy warto poświęcić czas instrumentowi, który nie ma nic w zamian do zaoferowania, czy jednak lepiej dołożyć niewiele więcej i mieć w rękach sprzęt, na którym usłyszysz efekty swojej pracy, a takim napewno będzie testowana przeze mnie Ortega RST5.
Mateusz Jaremko
uptone.pl