Ibanez AE295MYW to gitara wyjątkowa pod wieloma względami. Producent zastosował w nim szereg ciekawych rozwiązań, które mają służyć temu co w akustykach najważniejsze, wzmocnieniu przenoszenia wibracji strun na korpus instrumentu. Jak to wygląda w praktyce?

Ibanez AE295 to model gitary akustyczno-elektrycznej, który pojawił się w serii AE (Acoustic-Electric) w połowie 2020 roku. Producent zastosował w nim różne gatunki egzotycznego drewna. Do budowy korpusu wykorzystano Okoume, Gryf Comfort Grip stworzono z egzotycznego drewna Nyatoh, zaś podstrunnicę i ożebrowany mostek z Kataloxu. Gitara jest oczywiście wciąż oferowana w sprzedaży, jednak japoński Ibanez, który nie boi się podejmowania wyzwań postanowił sprawdzić możliwości brzmieniowe drewna o nazwie Myrtlewood pochodzącego z Kalifonii, stanu Oregon (USA). Tak oto powstał model Ibanez AE295-MYW.

Budowa

Choć Myrtlewood głównie wykorzystywane jest na top gitar, w tym przypadku producent zdecydował się na wykonanie całości korpusu z tego gatunku drewna, czyli top, boki oraz tył. Efektem tego zabiegu jest dobrze zdefiniowany i zbalansowany dźwięk o solidnych podstawach, a jednocześnie czysty i dość jasny. Możecie to usłyszeć w naszych próbkach dźwiękowych w powyższym materiale wideo.

Ibanez AE295MYW_uptone

Ibanez AE295MYW

Na topie instrumentu zamontowano także plastikową, przeźroczystą osłonkę chroniącą przed zarysowaniem podczas gry. Otwór rezonansowy zdobi piękna, drewniana rozeta, a całość korpusy spaja elegancki, również drewniany binding, mieniący się w kolorach czerni i wiśniowej czerwieni. Montowany na topie mostek wykonany jest z hebanu, na którym założone zostało kościane siodełko.

Ibanez AE295MYW_uptone

Wartym zaznaczenia faktem jest także autorski system szpilek/kołków Ibanez Advantage™. Jak zapewnia producent i o czym miałem możliwość się przekonać, gdyż jedna ze strun pękła podczas przestrajania gitary, kołki te są bardzo proste i skuteczne w obsłudze. Ich wyjęcie, a następnie założenie przebiega bardzo sprawnie, a co najważniejsze ich specjalny kształt sprawia że, po pierwsze struna zahaczana jest tuż pod topem co pozwala przekazywać jeszcze więcej wibracji ze struny do topu, a po drugie struna od razu po założeniu jest już na swoim miejscu i nie przemieszcza się ani nie rozciąga, co nie wpływa na jej częstsze rozstrajanie jak często ma to miejsce w przypadku świeżo założonych strun przy klasycznych kołkach.

Ibanez-AE295MYW_uptone

Wracając do tematu drewna… Szyjka gitary została wykonana z klonu, podstrunnica z hebanu, na której to nasze oko cieszy inkrustacja winorośli. Na podstrunnicy mamy nabitych 20 progów typu jumbo, jak przystało na markę Ibanez, świetnie spasowanych i znacząco wpływających na komfort palcowania.

Ibanez-AE295MYW_uptone

Również matowe wykończenie gryfu gitary pozwala na bardzo przyjemne poruszanie się po szyjce instrumentu, co znacznie poprawia komfort gry. Na końcu gryfu znajdziemy kościane siodełko na struny. Marka Ibanez przyzwyczaiła nas także do umieszczania na swoich instrumentach fluorescencyjnych znaczników na krawędzi gryfu, co również wpływa na lepszą kontrolę progów podczas gry. Lepszy dostęp do wyższych progów zapewnia nam także wcięcie cutaway.

Ibanez-AE295MYW_uptone

Na główce instrumentu znajdziemy sprawdzone i niezawodne chromowane klucze marki Ibanez o przełożeniu 18:1, na które nawinięto komplet strun D’Addario XTAPB1152

Ibanez-AE295MYW_uptone

Ożebrowanie topu X-M Bracing

Ibanez-XM-Bracing

Zanim przejdziemy do elektroniki warto zwrócić uwagę na specjalne ożebrowanie topu tzw. X-M Bracing. Wzmacnia ono konstrukcję oraz skutecznie przenosi wibrację strun poprzez mostek na korpus i wpływa na szeroki zakres dynamiki i wysoką responsywność instrumentu. Otrzymujemy mocniejsze i pełniejsze brzmienie w dolnym paśmie, cieplejszy środek i ulepszony zakres tonalny. Co również usłyszycie w naszych próbkach brzmieniowych.

Elektronika

Na elektronikę instrumentu, składa się przetwornik magnetyczny Ibanez AP11 usytuowany pomiędzy gryfem, a krawędzią otworu rezonansowego. Taki układ ma umożliwić niehamowane przeniesienie wibracji drewna, oddając jednocześnie naturalne brzmienie gitary akustycznej. Przetwornik dobrze współpracuje z efektami typu reverb i chorus, generuje bardzo czuły dźwięk z minimalnym sprzężeniem zwrotnym i zapewnia żywą reakcję w całym zakresie częstotliwości.

Ibanez-AP11

Sterowanie odbywa się za pomocą świetnie wyglądających, a jednocześnie minimalistycznych dwóch regulatorów: Volume oraz Tone. Powiecie, że to nie wiele? Może i tak, ale ta gitara nic więcej nie potrzebuje. Jej brzmienie jest naprawdę doskonałe!

Z tyłu w miejscu straplocka, znajduje się gniazdo jack, znane i również sprawdzone rozwiązanie, a tuż pod nim miejsce na baterię 9V.

Podsumowanie

Ibanez-AE295MYW

Jak zaznaczyliśmy w tytule tej recenzji, piękno i brzmienie tego instrumentu tkwi w detalach, do których marka Ibanez zawsze przywiązuje dużą wagę. Zaczynając od rodzaju drewna, które po pierwsze świetnie się prezentuje, po drugie oddaje pełnię brzmienia tego instrumentu. Do tego najwyższa jakość wykonania, ożebrowanie X-M Bracing, bardzo dobrze dobrana i minimalistyczna elektronika, oraz szereg sprawdzonych przez lata rozwiązań sprawiają, że Ibanez AE295MYW jest gitarą bardzo udaną, a do tego niezwykle uniwersalną, którą pokochają gitarzyści najróżniejszych gatunków muzycznych. Akustycznie, oddaje każdy niuans swojego brzmienia, które potrafi wręcz zahipnotyzować. Podłączony do wzmacniacza z pewnością odnajdzie się nawet na największych scenach muzycznych aby oczarować słuchaczy swoją mocą, a jednocześnie selektywnością. Gorąco polecamy ten instrument!

uptone.pl
Mateusz Jaremko

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ibanez.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

Specyfikacja techniczna Ibanez AE295MYW:

 • Pudło rezonansowe: Myrtlewood
 • Top: Myrtlewood
 • Gryf: Klon
 • Podstrunnica: Heban
 • Progi: 20
 • Mostek: Heban
 • Przetwornik: Ibanez AP11 Magnetic Pickup
 • Przedwzmacniacz: Ibanez Custom Electronics w/ Volume and Tone Control
 • Siodełko: Kość
 • Klucze: Chrome Die-cast tuners(1:18 gear ratio)
 • Wykończenie: Natural Low Gloss

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj